Nebezpečná parta Khurama Butta
Cesta džihádistického teroru do středu Londýna
Když vyšlo najevo, že jedním ze tří nedělních vrahů na London Bridge byl sedmadvacetiletý Khuram Butt, vyrazili britští reportéři do jeho bydliště. A sousedi se novinářům rozpovídali. „Trávil hodně času s dětmi a puberťáky. Bavili se spolu, hráli fotbal,“ prozradila jedna obyvatelka sídliště. Dospívající hochy a sousedy – pouze muže – prý terorista zval na grilovačky do parku. Další sousedka Butta před dvěma lety nahlásila policii poté, co se její syn z odpoledního fotbálku vrátil domů se slovy: „Mami, chci být muslimem.“
Tyhle vzpomínky na teroristu z východního Londýna napovídají, jak se mladí lidé nejčastěji přidávají k islamistickým extremistům: přes kamarády a sousedy. V posilovně, na ulici, v parku. Nové rekruty na sebe při všedních setkáních nabalují charismatičtí, radikálně smýšlející lídři. Vytvářejí kolem sebe partu a dávají členům pocit komunity a kamarádství – a výklad světa.
Ani tajné služby teď nejspíše přesně nevědí, kolik chlapců ze sousedství dokázal Khuram Butt přitáhnout do svého kruhu. Sám londýnský zabiják se každopádně na extremistickou scénu dostal tímto způsobem – na konci puberty vstoupil do party nejznámějšího britského kazatele nenávisti Anjema Choudaryho. Příběh tohoto padesátiletého muže ukazuje cestu islamistického teroru do západní Evropy.
Nebezpečná celebrita
Anjem Choudary, potomek přistěhovalců z Pákistánu, si za studií v jihoanglickém Southamptonu užíval. Nedá práci vygooglovat si jeho fotografie s jointem marihuany v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu