Pamatujte, pamatujte
Ruský Memorial vznikl, aby připomínal oběti státní represe. Obětí se nyní může stát sama tato skupina obránců lidských práv.
Kdo ovládá minulost, ovládá i budoucnost. Kdo ovládá současnost, ovládá i minulost,“ napsal George Orwell v románu 1984. Ruská politika na sebe bere stále silnější orwellovské rysy a boj o minulost se zostřuje. Posledním terčem Kremlu se stal Memorial, nejuznávanější ruská skupina pro ochranu lidských práv, založená v osmdesátých letech s cílem připomínat oběti stalinského teroru.
29. října se v parku před ústředím služby dříve známé jako KGB sešly tisíce lidí. Předčítali tam jména některých z těch, které dal Stalin popravit. V parku stojí pomník těchto obětí – velký kámen, přivezený ze Soloveckých ostrovů, kde byl zřízen jeden z prvních sovětských pracovních táborů. Dobrovolníci rozdávali lístečky s natištěnými jmény: „Žerebenkov, Dimitrij Filatovič, 57 let, dělník v cementárně, popraven 21. září 1937. Žerikov, Semjon Nikiforovič, 26 let, dělník ve vápencovém lomu, popraven 9. března 1938.“
Toto shromáždění se koná každoročně, už deset let, ale předseda Memorialu Arsenij Roginskij řekl, že tolik lidí tam ještě nikdy neviděl. Mezi desátou dopoledne a desátou večer přicházeli prostí Moskvané, nenechali se odradit ani deštěm a sněžením. Jména, která stačili přečíst, byla jen kapkou z oceánu stalinského teroru. Na jeho vrcholu, v letech 1937–1938, bylo v Moskvě – podle údajů Memorialu – popraveno 30 000 lidí, dalších 700 000 na jiných místech země.
Memorial se stal pravděpodobně nejúspěšnější z občanských iniciativ, které vznikly za perestrojkových reforem…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu