Ženy stále vydělávají méně než muži, v Česku dokonce o pětinu, což je téměř největší rozdíl v EU. Eurokomisařka Věra Jourová přijela minulý týden do Prahy promluvit také o tom, kolik tento stav stojí celou společnosti.
R: Co rozdíl způsobuje?
VJ: Mnoho různých faktorů. Tzv. typicky ženská povolání jsou hůře placená, kupříkladu práce zdravotních sester nebo učitelek. Ženy také pečují o děti a rodinu. Nic proti, ale díky tomu pak vypadnou z trhu práce, kam se buď vůbec nevrátí, nebo pak vykonávají hůře placenou práci. Což vede k nižším penzím a v dalším plánu také k chudobě, kterou jsou zasaženy především ženy. Díky rozdílu v zaměstnanosti mužů a žen pak EU jako celek přichází o 370 miliard eur ročně.
R: Proč má Česko větší rozdíl v platech, než je evropský průměr?
VJ: Třeba proto, že zaměstnanost matek s dětmi do šesti let je v porovnání s ostatními zeměmi nižší. Opět – je to každého volba, ale když žena chce jít do práce, tak by měla mít možnost dát dítě do jeslí či do školky a zaměstnavatel by jí měl vyjít vstříc třeba flexibilním pracovním úvazkem.
R: Co jste jako členka Evropské komise udělala proto, aby se situace změnila?
VJ: Neexistuje plošné řešení a z větší části věc spadá do daňové a sociální politiky států, kam já jako eurokomisařka zasahovat nemůžu. Ale můžu doporučovat členským státům, aby tu věc řešily. Kupříkladu letos na jaře jsme Česku…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu