Malá mořská láhev
Ari Jónsson vymyslel láhev vyrobenou z prášku z červených mořských řas. Drží svůj tvar jen po dobu, co je v ní voda, a pak se sama rozloží. Na rozdíl od petek, kterým to trvá stovky let. „Zkoušel jsem nápoje plné cukru a chemie - a vydržela,“ říká islandský student designu a doufá, že jeho nápad minimálně vzbudí zájem o ochranu přírody.
„Vyrobit láhev“, to zní složitě. Jak vlastně ta vaše kompostovatelná vznikla?
Studuji produktový design v Reykjavíku a na jedné hodině jsme dostali za úkol vybrat si dva materiály, prostudovat je a něco z nich vyrobit. Já si zvolil vodu a agar, prášek z mořských řas – a vyrobil z nich láhev.
To je tak jednoduché? Nepotřeboval jste k ruce chemika?
Vůbec ne. A chemii jsem měl naposledy na střední. Stačí do teplé vody vmíchat agar; z toho se utvoří želatinový materiál, tentýž, který používají vegetariáni místo klasického želé vyrobeného z jatečního odpadu. Když směs trochu vychladne, začnu z toho tvarovat pomocí formy láhev. Pak ji dám do ledničky – a láhev je na světě.
Jak to, že se nerozloží, když v ní je tekutina?
Materiál je voděodolný, takže dokud je v láhvi voda, drží tvar. Ale pouze jednou, podruhé naplnit nejde, protože se začne rozkládat. Zatím nevím přesně proč, je to jedna z věcí, kterou musím ještě prozkoumat. Musí se vyřešit také její odolnost, zatím může hrozit, že se roztrhne. A stejně tak musíme otestovat nápoje, kterými by ji šlo plnit. S vodou není problém, jde o ty obsahující hodně cukru a chemie. Zkoušel jsem to třeba s kolou a láhev kupodivu vydržela. Ale samozřejmě nemůžu zaručit, že tu není nápoj, který by láhev nijak nepoškodil.
Za jak dlouho se láhev zkompostuje?
Jde to hodně rychle. Z běžné velikosti na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu