0:00
0:00
Společnost17. 9. 20164 minuty

Praha psychedelická

Blíží se setkání, které Česko vrací na mapu moderního drogového výzkumu

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Pokud někdo dokonale naplňuje pojem výstřední šlechtična, je to britská hraběnka Amanda Feilding. Její rodokmen sahá v přímé linii až do 17. století ke španělskému králi Karlu II., který proslul hlavně tím, že měl vlivem častých příbuzenských sňatků mezi Habsburky zdeformované tělo a trpěl silnými úzkostmi. Tři století poté se jeho mladá příbuzná v divokých šedesátých letech zamilovala do jistého holandského chemika, který měl rád psychedelické drogy a hlásal také svéráznou teorii o tom, že lidský mozek je utlačován lebkou a prospěje mu, když se do ní vyvrtá díra. Amanda neváhala a v roce 1970 si před kamerou pomocí zrcadla a zubařské vrtačky operaci sama provedla (ukázku najdete na YouTube).

V britském veřejném prostoru má tak hraběnka pověst značně svérázné osoby. Tedy – donedávna měla. Až za deset dní přijede coby hlavní hvězda mezinárodní konference Beyond Psychedelics do Prahy, nikdo se jí kvůli mladickým výstřelkům rozhodně smát nebude.

↓ INZERCE

Hraběnka to platí

Amanda Feilding patří ke generaci lidí, kteří se na sklonku šedesátých let odmítli smířit s tím, že celé to nadšení z psychedelických drog byl jeden velký omyl. Chápala sice, že mládež to s drogovým večírkem trochu přehnala, a dodnes kritizuje Timothyho Learyho za jeho nezodpovědnou propagaci užívání halucinogenů bez zábran. Ale prohibice látek samotných i jejich výzkumu, kterou začaly úřady všude na světě od sedmdesátých let tvrdě prosazovat, jí přišla nesmyslná – z vlastní zkušenosti věděla, že jejich…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc