Už ti nebudu nic tajit
TV seriál Mr. Robot zobrazuje nálady hypermoderního světa jako žádný jiný
Jak jsem vlastně na tom?“ přemítá vnitřním hlasem počítačový hacker Elliot Alderson před tím, než si šňupne poslední dávku morfia: „Mám klinické deprese, sociální fobie, jednu práci přes den, jinou práci v noci, velmi zmatené vztahy, závisejí na mně ostatní lidé a ještě jsem se rozhodl zničit největší globální korporaci. A tohle všechno jsem si dobrovolně zvolil.“
Odtažitý mladík s velkýma neproniknutelnýma očima a s věčně nasazenou kapucí černé mikiny, který přes den pracuje v newyorské firmě zabezpečující informační systémy a po nocích se s partou spiklenců věnuje plánu, jak položit na lopatky koncern E Corp a zbavit americké obyvatelstvo dluhů, se stal největším televizním hrdinou poslední doby. První řada seriálu Mr. Robot způsobila na amerických obrazovkách senzaci – jak typem charismatického hrdiny, kterého skvěle hraje Rami Malek, tak způsobem vyprávění, tématem i podmínkami, jež si jeho tvůrce Sam Esmail vydobyl.
Elliot je nejnovějším rebelem bez příčiny pro generaci mileniálů. Má v sobě leccos z Holdena Caulfielda z románu Kdo chytá v žitě, ale také sociopatii Travise Bicklea z filmu Taxikář a jeho názory na konzumní způsob života se nachlup podobají těm, jaké razil Tyler Durden v Klubu rváčů. K tomu všemu Mr. Robot vstřebal ideje nejrůznějších protestních hnutí od arabského jara přes Occupy Wall Street po Anonymous – už…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu