V Riu si nezaběháte
Ruští atleti nepojedou na olympiádu a zákaz hrozí celému ruskému týmu
Julia Stěpanova možná přece jen poběží osmistovku na olympiádě v Riu, byť bez ruského dresu, a jak říká, „budu velmi šťastná, i když doběhnu poslední“. Což je dost možné, protože za někdejší skvělé výkony vděčila dopingovému koktejlu z ruských laboratoří, jehož další užívání se však rozhodla odmítnout. A nejen to: právě ona pak popsala německým novinářům ruskou dopingovou mašinerii a odstartovala tak největší dopingovou aféru v dějinách sportu.
Její následky jsou pro Rusko drtivé. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) minulý týden potvrdil rozhodnutí atletické federace, že ruští atleti nebudou na olympiádě v Riu startovat. Výjimku mohou dostat někteří „čistí“ jednotlivci, jako právě Julia Stěpanova, budou však startovat v dresu MOV.
Švýcarsko-ruské hodinky
Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že rozhodnutí je nespravedlivé a je pokračováním „antiruské politiky“ Západu.
MOV však nelze podezírat z toho, že je protiruský, pro zimní olympiádu v roce 2014 vybral ruské město Soči. Nemohl ale zavřít oči nad množstvím důkazů o obřím dopingovém podvodu, jenž byl organizován pod dohledem ruské vlády a tajných služeb.
A nejen v atletice. Právě v Soči byl podvod doveden do dokonalosti a podle Grigorije Rodčenkova „fungoval jako švýcarské hodinky“. Rodčenkov byl šéfem ruské antidopingové agentury, svoji funkci však v Soči využil k tomu, aby měnil vzorky moče nadopovaných (a proto drtivě vítězících) ruských sportovců za čisté. Promluvil o tom ze svého exilu v Americe (tam…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu