0:00
0:00
Kultura25. 6. 201615 minut

Novinařina je další literární žánr

Jedním z hostů Měsíce autorského čtení bude i novinář a spisovatel Jesús Ruiz Mantilla, jenž od roku 1992 pracuje v největším španělském deníku El País jako kulturní redaktor. Píše o hudbě, ale přispívá i do literární přílohy a do nedělní přílohy El País Semanal. Vydal několik oceňovaných románů, spolupracuje s televizí. A říká, že spojení těchto profesí je ve Španělsku přirozené. „Naopak, pokud to neděláte, tak se na vás dívají podezřívavě,“ vysvětluje.

Váš román Hotel Transformace zachycuje dobu, o níž se dnes ve Španělsku velmi diskutuje – přechod od frankismu k demokracii. Popisujete to z pohledu dítěte, které pozoruje dění v hotelu patřícím rodičům.

Chlapec v hotelu dospívá stejně jako moje země, která vyrůstala z frankismu a do lepších časů. Je to kniha o biologické evoluci – kolektivní i individuální. A moje maminka skutečně pracovala v hotelu v centru Santanderu. Měl padesát pokojů a jmenoval se Hotel Rex. Myslím, že novinářem jsem se stal tam na recepci. Byl jsem strašně zvědavý na všechny ty lidi, kteří se střídali, přicházeli, odcházeli, na jejich životy.

↓ INZERCE

Jak se zpětně díváte na toto období?

Pro mě, stejně jako pro Španělsko, to bylo jedno z nejdůležitějších a možná nejskvělejších období v dějinách. I proto, že nic nebylo jisté. Že skončí diktatura, nebylo vůbec dané. Byly tu vojenské frankistické struktury, byly tu atentáty,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc