0:00
0:00
Kontext19. 3. 20166 minut

Dutá supervelmoc

Nenechte se Sýrií zmýlit. Zahraniční politika Vladimira Putina se rodí ze slabosti a je určena pro televizi.

Nadšené davy mávaly ruskými vlajkami. Pilotům, kteří se vraceli domů, nabízely ženy v tradičních krojích čerstvě upečený chléb. Podle televizních záběrů to vypadalo, že Putin dosáhl v Sýrii slavného vítězství. Po jeho nečekaném prohlášení, že syrské tažení končí, požaduje Putin uznání – palba byla zastavena a mírové rozhovory začaly. Pochlubil se svými silami a bez ohledu na životy civilistů zachránil režim svého spojence Bašára Asada (přestože se Asad může ukázat jako postradatelný). Ze syrských uprchlíků, kteří se rozptýlili mezi jeho nepřátele v Evropské unii, udělal svou zbraň. A vyzrál na Baracka Obamu, který stále nedokáže pochopit obludnost syrské občanské války i hrozbu, kterou představuje pro americké spojence na Blízkém východě a v Evropě.

Když se však podíváme lépe, je zřejmé, že ruské vítězství zní dosti dutě. Islámský stát zůstává. Mír je křehký. Dokonce i optimisté pochybují, že by diplomacie v Ženevě mohla uspět. Ruský prezident vytvořil vzrušující válečné obrazy proto, aby svým zneklidněným občanům ukázal, že jejich churavějící země je znovu velmocí – nejdříve na Ukrajině a nedávno na obloze nad Aleppem. Hlavní otázka, na kterou si musí Západ odpovědět, zní: kde Putin svoje drama zinscenuje příště?

Učinit Rusko znovu velkým

↓ INZERCE

Putinovo Rusko je mnohem zranitelnější, než jak ho ruský prezident prezentuje. Ekonomice se nedaří. Vzestup cen ropy po roce 2000, kdy se Putin stal prezidentem poprvé, mu z exportu poskytl o 1,1 bilionu dolarů víc, a mohl…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc