Zachrání nás Turci?
Sázka na spolupráci s Tureckem je riskantní, ale jde správným směrem
O Angele Merkelové se říká, že jako studovaná fyzička rozkládá složité politické problémy na malé rovnice a pak je postupně řeší. V posledních měsících celou svou energii vynakládá na řešení jediné rovnice o mnoha neznámých: na dohodu EU s Tureckem o uprchlících.
Minulé pondělí se obě strany domluvily na plánu, který je v duchu kancléřky a podle něhož migranti, kteří na člunech doplují k řeckým ostrovům, budou na evropské náklady vráceni do Turecka. EU se však nestane uzavřenou pevností – za každého vráceného Syřana převezme jednoho uprchlíka přímo z Turecka. Budou vybráni Úřadem vysokého komisaře OSN, evropské tajné služby si je prošetří a letadlo je pak převeze do EU.
Teorie říká, že syrští běženci nebudou muset riskovat na moři, o kšefty přijdou převaděči a lidem v nouzi se otevře legální cesta k azylu. Turecko již dříve slíbilo méně člunů vyplouvajících do Řecka a Evropa k dohodnutým třem miliardám eur přihodí další tři na péči o Syřany žijící v tureckých městech a táborech. V létě navíc EU zruší vízovou povinnost pro Turky a otevře nové kapitoly přístupových jednání o vstupu Turecka do EU.
Papír a skutečnost
Plán vypadá jednoduše, ale háčků má hodně. V první řadě logistické. Jak fyzicky vracet denně tisíce běženců z Řecka do Turecka, kteří se logicky budou bránit? Jak bude fungovat letecký most s uznanými uprchlíky z Turecka do EU? A kdo si je rozdělí, když se většina evropských vlád pořád staví proti uprchlickým kvótám? Uprchlíci, zvláště ti odjinud…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu