Interní záležitost
Případ Fajád probudil poslance, chtějí vědět víc o tajných službách
Tajemství libanonské mise pěti Čechů, především vojenského zpravodajce Martina Psíka, bude zřejmě aspoň částečně odhaleno. I když čtvrteční jednání poslaneckého výboru pro obranu, které se zabývalo otázkou, proč tajná služba vyslala svého muže a s ním i další čtyři civilisty na cestu do rizikového údolí Bikáa, která byla očekávatelnou léčkou, skončilo bez jakékoli informační novinky. Výbor i další jednání Poslanecké sněmovny ale ukazují, že poslanci mají tentokrát zřejmý zájem věc osvětlit aspoň v mezích, které připouští zákon o tajných službách.
S resumé seznámím premiéra
Schůzku svolalo na popud místopředsedy výboru Ivana Gabala celkem sedm poslanců. Jednání bylo utajené, trvalo hodinu a půl a poslanci při něm zpovídali ministra obrany Martina Stropnického a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna. „Vůbec nic nového jsme se nedozvěděli, ministr obrany řekl víc novinářům než nám,“ konstatoval po jednání Gabal a ve stejném duchu reagovali i další poslanci.
To navíc, co se dozvěděli ve čtvrtek odpoledne novináři, bylo ministrovo oznámení, že do týdne bude hotová analýza, která „zhodnotí možné selhání Vojenského zpravodajství při operaci v Libanonu“.
Osvěžme si krátce, co by mělo být vysvětleno. Vojenské zpravodajství vyslalo loni v létě do Libanonu svého důstojníka, pod jeho pravou identitou a na základě kuloárové žádosti od dvou civilistů – advokáta Jana Švarce a jeho přítele podnikatele. Tedy od mužů s pochybnou minulostí, což si mohla služba snadno…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu