Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší. Tuto osvědčenou radu dává v posledních týdnech světovým politikům stále více ekonomů, od bývalého guvernéra britské centrální banky Mervyna Kinga až po investičního šéfa banky Morgan Stanley Ruchira Sharmu. Podle nich totiž přibývá signálů, že za dveřmi je další globální ekonomická krize.
Velké státy jako třeba Brazílie či Rusko se propadají do recese, ale i výkon ekonomik USA, Evropy a Číny, které odpovídají za více než polovinu světového růstu HPD, začíná být na pováženou.
Minulý týden ratingová agentura Moody’s snížila výhled čínské ekonomiky ze stabilního na negativní, protože nedůvěřuje schopnosti čínské vlády provést reformy a zastavit obrovský únik kapitálu ze země. Evropa se sice začíná mírně zotavovat, ale její banky čelí mnoha rizikům a právě Mervyn King varuje, že bez reformy finančního systému přijde nevyhnutelně další krize a pravděpodobně „dříve než později“. Nad jeho argumenty nelze mávnout rukou, protože to byl on, kdo pomáhal Británii vytáhnout z finančního průšvihu po roce 2008.
Navíc může mít Evropa smůlu v tom, že její hospodářský cyklus se srazí s americkou krizí, jejíž příchod naznačuje chování akciových trhů. Poklesy různých indexů (například S&P 500) se blíží k hodnotám, které jsou podle zkušeností z minulosti předzvěstí recese. Ruchir Sharma v článku pro Financial Times varuje své kolegy, ekonomické analytiky, kteří riziko americké recese nepřipouštějí, že chování trhů – jak dosvědčují…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu