Kafka nebyl pražské strašidlo
Nabourat mýty o Franzi Kafkovi se rozhodli fotograf Jan Jindra a novinářka Judita Matyášová.
Na místech, kam Kafka cestoval, po 12 let zjišťovali, co spisovatele v životě vlastně bavilo. Jeho stopy našli i v severočeské Siřemi, kde se nyní snaží vybudovat výstavu, jež by Kafku zbavila nálepky „neslavnějšího pražského strašidla“.
Není už muzeí Franze Kafky v Česku dost?
V Praze jedno je, turistům ale bývá většinou přestavován jako ponurý chlápek, který bloudil Prahou a po nocích psal o broukovi nebo Zámku. Na „Kafka tour“ v centru Prahy jsem se od průvodců dozvěděla nepřesnosti a nesmysly, jako že chodil do ortodoxní židovské školy, že jeho nejlepším přítelem byl Einstein a že byl strašně chudý. Druhá poloha, do níž bývá zjednodušován, je temný samotář. Řada lidí začne a přestane Kafku číst ve škole s Proměnou a nikdy se nedostane k jeho deníkům či dopisům, které odkrývají dobrodružnější stránku jeho osobnosti.
Jak jste pátrala po „Kafkovi z masa a kostí“?
V roce 2003 mi Jan Jindra poprvé ukázal fotografie z Liberce, Želíz a dalších míst, kudy Kafka kdysi cestoval. Ponořila jsem se do spisovatelových deníků, dopisů, do vzpomínek jeho současníků a přátel a postupně pro mě přestal být ponurým mužem, měl plno zábavných koníčků.
Jaké například?
Byl členem veslařského klubu, zahradničil, chodil do kina, zajímal se o wellness. Kafka patřil k městské vyšší střední třídě, jejíž životní styl nebyl ani na…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu