Rozhlédl se kolem sebe. Kapela právě hrála fantastický koncert a on pochopil, že sem za hudbou přijeli lidé ze Slovenska, Polska i Rakouska. „Došlo mi, že teď a tady je to místo, kde stojí za to být,“ vzpomíná stále s nadšením Vladimír Foret na půli dubna roku 2012. Tehdy se mu podařilo v olomouckém Jazz Tibet Clubu uspořádat vůbec první vystoupení texaské indie rockové kapely Shearwater v České republice. Nebývalá posluchačská odezva ho definitivně přesvědčila, že kořenit klubové večery ve stotisícovém městě odvážným programem má smysl.
Za sedm let, co zde Foret připravuje dramaturgii, proměnil původně konzervativní jazzový klub ve vzrušující prostor, kde se žánry co chvíli střídají. Právě proto patří Jazz Tibet Club k těm nemnoha místům u nás se skutečně jasně profilovanou a vytříbenou dramaturgií. Přes den tu funguje restaurace a kavárna s kávou z místní pražírny a domácími dorty, po večerech se přízemí středověkého domu z 15. století, který kdysi býval solnicí, mění v koncertní sál.
Jazz se zpod kamenných kleneb nevytratil. Dnes tento žánr ovšem Foret doplňuje písničkářskou scénou a dává si záležet, aby do Olomouce přitáhl výrazná jména evropských hudebníků, kteří se pohybují na pomezí elektroniky a soudobé vážné hudby. Nezřídka se stane, že Jazz Tibet Club je na turné jejich jedinou…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu