Opakovalo se to rok co rok, se stejnou pravidelností jako festival sám. Stejně jako se na táborské Mighty Sounds vracely punkové, ska i reggae kapely a s nimi také tisíce jejich fanoušků, přijížděli pracovníci krajské hygienické stanice z Českých Budějovic. Od roku 2010 na třídenní akci vždy naměřili překročení hlukových limitů stanovených pro noční hodiny a pokaždé uložili pořadatelům pokutu, jejíž výše neustále stoupala. Nejprve to bylo 125 tisíc, loni už 500 tisíc – tato částka však byla po odvolání ministerstvem zdravotnictví snížena na 80 tisíc.
Výjezdy hygieniků sice zpočátku měly impulz ve stížnostech obyvatel žijících v blízkosti festivalu, ovšem v posledních letech pořadatelé jednali jak s táborskými zastupiteli, tak s policií a dostalo se jim podpory města. Mighty Sounds je pro Tábor významná událost a místní se s akcí, na niž se sjíždějí příznivci zmíněných žánrů z celé Evropy, postupně naučili žít. Za těchto okolností, jako by hygiena, která má překračování hlukových limitů v kompetenci, jednala s pokutami na vlastní pěst. Navíc nutno dodat, že limit pro noční hodiny 35 dB – to je pro představu zvuk klidného šumícího letu – je pro pořadatele jakékoli hudební akce nesplnitelný.
Paradoxní situaci, kdy hygienická stanice udělí pokutu akci, proti níž v obci nejsou významnější protesty, od nynějška zabraňuje předminulý týden schválená novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Obce a města si nyní mohou samy nastavit podmínky a najít rovnováhu mezi pořádáním…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu