Editorial: Ukrajinské literární léto
Philip Roth pomohl československým spisovatelům; to nás inspirovalo k podpoře ukrajinských autorů
Jak už se stalo tradicí, vždy na začátku prázdnin přicházíme s dvojčíslem a literární přílohou. Tu jsme tentokrát pojali trochu netradičně. V češtině nedávno vyšla výborná kniha o slavném spisovateli Philipu Rothovi Roth zbavený pout, kde je věnováno několik důležitých stránek i jeho vztahu k Praze a československým autorům. Byl to právě on, kdo mnoha našim spisovatelům pomohl v době komunistické totality obrazně řečeno prorazit železnou oponu a vstoupit na světovou scénu. Zařídil totiž publikaci jejich děl v zahraničí. Nešlo ale jen o literární stránku věci, jednalo se také o projev sounáležitosti s autory, kteří nežijí ve svobodném světě.
To nás přimělo k nápadu podpořit nějak ukrajinské spisovatele. Ti sice žijí v poměrně svobodné zemi, ale čelí ozbrojenému konfliktu na východě území, který diriguje zpovzdálí Kreml. Ve stejnou dobu se na nás obrátil Petr Minařík z nakladatelství Větrné mlýny, jestli bychom se nechtěli stát partnery festivalu Měsíc autorského čtení, v rámci něhož má vyjít i několik knih ukrajinským spisovatelům.
A od toho už byl jen krok k nápadu udělat tentokrát naši literární přílohu monotematickou, na téma Ukrajina. Většina povídek je přímo od ukrajinských spisovatelů, ale jsou tu například i texty od Jiřího Padevěta a Igora Malijevského. Do přílohy jsme zařadili také výtečný, jako ostatně vždy, esej od Timothyho Snydera. Literární blok opět připravil Ondřej Nezbeda.
Pokud vás texty ukrajinských kolegů zaujmou, můžete se s nimi osobně potkat. Budou totiž čestnými hosty již zmiňovaného festivalu Měsíc autorského čtení, který se koná v několika městech střední Evropy.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
příští číslo vyjde 13. července.
Inspirativní čtení vám přeje
Erik Tabery,
šéfredaktor
f
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].