Co jsme nabídli my? Topolánkův štrasburský projev na téma AC/DC? Deset let negativismu Václava Klause?
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer Co jsme nabídli my? Topolánkův štrasburský projev na téma AC/DC? Deset let negativismu Václava Klause? • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Klausova amnestie a opatrný soud
Pan Tomáš Rotbauer, strážník z Třebenic na Litoměřicku, poslal na Hrad dosluhujícímu prezidentu Klausovi svou Čestnou medaili od policejního prezidenta. Dostal ji za to, že pochytal stovky celostátně hledaných zlodějů a násilníků, a po Klausově novoroční amnestii ji vrátil ze zoufalství, že je chytal nadarmo. Rozsáhlá amnestie a zejména takzvaná abolice zasáhla do justičních pravidel velmi výrazně, Václav Klaus rozhodl o zastavení dlouho vyšetřovaných případů tunelářů a zlodějů, kteří poškodili tisíce lidí – například v kauze H-System. Senátoři poslali Klause k Ústavnímu soudu pro velezradu. Soud se případem odmítl zabývat s odůvodněním, že už Klaus není prezidentem. Zda smí hlava státu tak výrazně zasáhnout proti spravedlnosti, se tedy společnost nedozvěděla.
Dohry přímé volby prezidenta
Pražský právník a bývalý příslušník StB Vladimír Zavadil dostal k zaplacení pokutu 850 tisíc korun za to, že neeticky zasáhl do kampaně v první přímé volbě prezidenta. Podnět k přezkoumání Zavadilova prohřešku podala k České advokátní komoře senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Zavadil nechal den před druhým kolem volby zveřejnit v Blesku celostránkový inzerát namířený proti kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi, v němž opakoval lži používané v kampani Milošem Zemanem: že chce Schwarzenberg vrátit majetek válečným zločincům. Celá Zemanova kampaň se nesla na rozdmýchávání nenávisti k sudetským Němcům vyhnaným po válce z pohraničí. Nejvyšší správní soud nakonec rozhodl, že prezident Miloš Zeman před volbou několikrát lhal a choval se nemorálně, ne však dostatečně na to, aby to zneplatnilo volbu hlavy státu.
Vojenští špioni šli na ruku premiérově milence
Milenka premiéra Petra Nečase ukázala společnosti, jak lehké je zneužít vojenskou rozvědku. Jana Nagyová, šéfka kabinetu premiéra, úkolovala ze žárlivosti k sokyni vojenské špiony, aby sledovali Nečasovu tehdejší manželku (dnes už je Nečasovou manželkou Jana Nagyová). O případu jsme se dozvěděli díky profesionalitě a odvaze vrchního státního zástupce Iva Ištvana, který bez ohledu na následky a politickou bouři začal Nagyovou vyšetřovat. Ivo Ištvan se také pokusil pojmenovat lukrativní trafiky pro rebelující poslance ODS výměnou za to, že opustí sněmovnu, jako trestný čin, i to byl jeden z úkolů Jany Nagyové. Nejvyšší soud ale rozhodl, že poslance nelze stíhat, protože je chrání imunita vztahující se k výkonu funkce. V důsledku všech odhalení padla vláda Petra Nečase a prezident Zeman si ustavil svoji vlastní vedenou Jiřím Rusnokem.
Z pískoviště na protesty
Na pískovišti v Českých Budějovicích se pohádaly děti, dětský spor se přenesl na jejich rodiče, kteří byli z různých etnických skupin, a událost nakonec vedla k několikaměsíční vlně protiromských pochodů v různých českých městech. Ke svolavatelům protestů proti Romům se na náměstích přidávalo velké množství šedé masy složené z lidí, kteří odmítají, že by mohli být rasisté, s pochody „proti cikánům“ však souhlasí. Ukázalo se, že většinová společnost, která tu po desetiletí posílá romské děti automaticky do zvláštních škol jen kvůli barvě kůže a nechává z nich vyrůst nezaměstnané a frustrované lidi v oddělených částech měst, nakonec tyto důsledky – nezaměstnanost a malou vzdělanost – obrací proti menšině. Politici se v roce 2013 nepokusili situaci aktivně zklidnit.
Jana Nagyová
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer Jana Nagyová • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Potlesk Nečasovi
„Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem,“ přečetl v únoru premiér Petr Nečas jako vůbec první předseda české vlády před bavorským parlamentem část česko-německé deklarace z roku 1997. Slova, ve kterých premiér ocenil předválečný přínos sudetských Němců a přiznal, že škody napáchané odsunem je možné jenom těžko napravit, přijali bavorští poslanci potleskem vestoje. Bavorský premiér Horst Seehofer projev označil za „bod zlomu“ ve vzájemných vztazích.
Andrej Babiš
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer Andrej Babiš • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Rekonstrukce státu a Andrej Babiš hýbou politikou
Do politického dění vstoupila občanská společnost se silou zatím nevídanou. Dvacítka neziskových organizací, které proti sobě často nevraží, spojila síly a sdružila se v iniciativě Rekonstrukce státu. Členové Rekonstrukce státu vytipovali zákony, jejichž přijetí omezí korupci v zemi, a vytrvale obcházeli a přesvědčovali politiky, kteří nakonec slíbili, že se o zákony zasadí. Iniciativě se podařilo proniknout do povědomí společnosti, neprůhledné hnutí ANO Andreje Babiše, jež na vlně protestu a nespokojenosti občanů v podstatě vyhrálo předčasné volby (18,65 procenta, jen necelá dvě procenta za vítěznou ČSSD), si na Rekonstrukci státu založilo svůj dosud chybějící program.
Z MUS nic
Kauza Mostecké uhelné společnosti dospěla po letech vyšetřování a soudu ke svému konci. Švýcarský soud nadělil bývalým manažerům společnosti A. Koláčkovi, M. Čmejlovi, J. Divišovi, O. Klimeckému a P. Krausovi tresty za podvody, vytunelování společnosti a praní špinavých peněz od šestnácti měsíců až po čtyři roky a čtyři měsíce – vše spojené se statisícovými pokutami. Luboš Měkota, který byl také mezi obviněnými, začátkem roku zemřel. Ze 13,3 miliardy korun, jež ze stovek účtů zablokovali švýcarští vyšetřovatelé, však Česká republika, která se do celého vyšetřování zapojila příliš pozdě, nemusí uvidět nic. Jedinou nadějí je pro ni teď občanskoprávní řízení.
MUS
Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer MUS • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Otazník nad PPF
Velice úspěšný rok má za sebou investiční skupina PPF. Za 63 miliard se stala většinoým vlastníkem české pobočky společnosti Telefónica – získala tak pět milionů zákazníků. A prodej je to zajímavý nejen kvůli své, na české poměry neobvyklé, velikosti. Finanční skupina totiž sama sebe v minulosti označila za ruskou společnost a české bezpečnostní složky (ale i ty zahraniční) označují zájmy ruských a čínských firem o telekomunikace za bezpečnostní riziko.
Rok historie
Stát několik hodin od časného rána a v dešti ve frontě byly ochotné tisíce Čechů odhodlaných spatřit na vlastní oči královské žezlo, jablko a Svatováclavskou korunu. Výstava korunovačních klenotů na Pražském hradě vyvolala obrovský zájem. Hlad po historii se nesl i zbytkem roku – velkou pozornost vyvolaly sledované a kritikou velice kladně hodnocené projekty Hořící keř o událostech po upálení Jana Palacha a České století o moderních českých dějinách.
Lidé jsou spokojení
V roce voleb nesených protestem, beznadějí a zásadní nespokojeností se zemí se ukázalo, že osobní životy Čechů jsou s tímto viděním světa v rozporu. Podle průzkumu CVVM je 56 procent lidí se svými životy spokojeno, čtvrtina tázaných se neumí rozhodnout, zda je šťastná, či ne, a opravdu nespokojených lidí žije v Česku jen 19 procent.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].