Mám iPhone, volám zadarmo
Apple udělal další krok k rozšíření internetové telefonie
Kdo by nechtěl telefonovat z mobilu zadarmo, přes internet? Už několik let to umožňují programy jako Viber nebo Skype. Teď se ale rýsuje další zajímavý posun: firma Apple se stává prvním z výrobců, kteří integrují internetovou telefonii, tzv. VoIP, přímo do svých přístrojů.
Součástí nového operačního systému iOS 7, který Apple představil v září, je funkce Face Time Audio. Majitelé iPhonů či iPadů si díky ní mohou vzájemně volat zdarma. Na internet se připojují pomocí wi-fi nebo přes síť mobilního operátora. Komunikace probíhá jako datový přenos, podobně jako když posíláte třeba e-mail.
To vše umí například i zmíněný Viber (viz Respekt 24/2013). Rozdíl je hlavně v tom, že uživatel Viberu či Skypu si nejprve musí stáhnout do telefonu příslušný software, který Apple dodává už zabudovaný přímo do svých výrobků. Dále to již funguje podobně: například Viber svému majiteli pomůže najít v seznamu kontaktů ty, kdo používají stejný program, a s nimiž je tedy možné volat si zadarmo. Podobně si majitelé iPhonů vyberou adresáta hovoru, a pokud má i on iPhone připojený k internetu (ať už přes wi-fi nebo síť mobilního operátora), snadno mohou zvolit mezi klasickým a internetovým hovorem. Zachování této volby je důležité, protože někdo v danou chvíli nemusí chtít čerpat ze svého limitu na přenos dat, a může se proto raději rozhodnout pro běžný telefonát.
Apple si přístup, na němž je nová služba založena, už vyzkoušel. Do páté generace iOS před dvěma lety plně integroval funkci iMessage, která umožnila majitelům iPhonů a iPadů psát si mezi sebou zprávy zdarma. Taková konverzace probíhala ve stejném okně jako klasické SMS; bezplatné zprávy iMessage se pouze místo esemeskové zelené barvily do modra. O něco později přišel Face Time, program pro videohovory. Přenos obrazu je ale náročný na objem dat, a proto mělo smysl volat si pouze přes wi-fi.
Face Time Audio funguje na stejném principu, jen bez videa. Tím se snížila i datová náročnost. Podobně jako iMessage je také Face Time Audio v systému integrován tak, že uživatel nemusí nic speciálního instalovat ani otevírat.
Revoluce to zatím není
Analytici přivítali integraci internetové telefonie přímo do systému telefonu s nadšením a někteří ji označili za to nejdůležitější, čím nový operační systém může změnit situaci na trhu. Považovat Apple za nového globálního operátora je ale poněkud předčasné. Možná má k této roli do budoucna nakročeno počtem prodávaných zařízení a množstvím zemí, kde si lidé jeho přístroje kupují. Aby však mohli zákazníci Applu volat přes internet, potřebují infrastrukturu a služby, které drží pevně v rukou tradiční mobilní operátoři.
Těm se samozřejmě rozmach bezplatného volání a psaní příliš nelíbí. Chápou sice, že budoucnost je v datových přenosech prostřednictvím světové sítě a že lidský hlas koneckonců není nic než soubor dat. Jenže wi-fi není k dispozici všude a k tomu, abychom se k internetu mohli připojit, často potřebujeme mobilní signál šířený hustou sítí stanic, které patří operátorům. Ti toho umějí využít, hlasových a SMS tarifů se proto nijak rychle nezbavíme.
Objevilo se dokonce podezření, že se někteří operátoři služby internetové telefonie pokoušeli blokovat; výrazná diskuse na toto téma probíhala například ve Švédsku a v USA. Evropská unie proto nedávno blokování těchto služeb operátorům zakázala. Skulinka ale existuje: operátoři mohou například vyjmout internetové hovory z tarifních datových limitů a zpoplatnit je zvlášť.
Scházejí rychlé sítě
Překážkou pro další šíření VoIP je také pomalý rozvoj rychlého mobilního připojení. Takzvané 3G sítě v Česku kvalitně pokrývají jen větší města a rychlé sítě čtvrté generace se zatím pouze testují. Podle prvních reakcí uživatelů zveřejněných na internetu je kvalita hovoru s Face Time Audio i na mobilním 3G připojení neporovnatelně větší než třeba prostřednictvím Viberu. Pomalejší připojení EDGE už ale novou službu Apple „neutáhne“, v přenosu dochází k výpadkům.
Operátoři hledají, jak bezplatnému volání čelit.
U levnějších mobilních tarifů omezují využívání VoIP také nízké FUP limity (zkratka označuje Fair User Policy, politiku dostupného připojení pro všechny; spočívá v tom, že po dosažení určitého množství přenesených dat se vám připojení přeruší nebo zpomalí až do konce zúčtovacího období). Lépe se tak internetové telefonii daří v zemích, kde přenos dat tolik nestojí nebo kde je větší pokrytí bezdrátovými sítěmi – třeba v Jižní Koreji, USA či Dánsku. V Česku si naopak řada uživatelů stále rozmýšlí, zda není lepší si datový limit ušetřit. Případně spoléhají pouze na wi-fi, připojení k internetu přes síť mobilních operátorů pro telefonování nevyužívají.
Oproti Viberu má Face Time také jednu nevýhodu: zůstává vyhrazen pouze pro majitele přístrojů Apple. Viber lze naopak stáhnout i na telefony s Androidem, Windows Phone, operačním systémem Bada firmy Samsung nebo třeba na přístroje BlackBerry či Nokia.
Ani po nejnovějším tahu firmy Apple není jasné, jak se situace na trhu vyvine a jakým způsobem budeme telefonovat třeba za pět let. Internetovou telefonii mohou také nabídnout svým zákazníkům přímo mobilní operátoři. Ostatně se to už děje: v Británii například O2 provozuje službu TU Go, která funguje stejně jako Viber.
Internetová telefonie nejspíš postupně dotlačí operátory k tomu, aby nabídli příznivější podmínky pro datové tarify. Zatím je příjemným doplňkem běžného volání. Zda se v budoucnu stane normou, teprve uvidíme.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].