Tepláková souprava, gule dej si doprava. Prvoplánově srandistický refrén stačí k tomu, aby Akademie populární hudby zmáčkla minulý týden v přímém přenosu hlasovací tlačítka a zvolila českou skupinou roku 2010 funky soubor Nightwork. Nadto jim nadělila vítězství v kategoriích album a videoklip roku. Těžko se rozčilovat nad tím, že hudba Nightwork ovládá komerční rozhlasový éter. Od odborně stavovské poroty by posluchač ale mohl očekávat víc než to, že vyzdvihne kapelu, která vychytrale propojuje dva velmi lokální a dosti pokleslé hudebně bavičské proudy.
Po muzikální stránce opisují od Romana Holého, jehož nejrůznější formace jako J.A.R., Sexy Dancers nebo Monkey Business vynesly v posledních dvaceti letech funky na úroveň nejpřijatelnější zábavní produkce. S tím rozdílem, že Nightwork nejsou fascinovaní černošskými kořeny žánru, ale pasou po triviálním tanečním rytmu. Druhou silnou ingredienci představuje herecké zpěváctví a textařství, které je sice pro české prostředí klíčové (od Wericha přes Šlitra až po Vltavu), ovšem v podání srandakapel MIG 21 nebo právě Nightwork dosáhlo naprosté bezobsažnosti.
O cenách Anděl pořadatelé vždy vzletně tvrdili, že má jít o svátek branže. Otázkou pak zůstává, co je to za branži, když má chuť slavit interpreta, který si neklade žádný cíl, nemá ambici cokoli vyjádřit, pojmenovat, neřkuli posunout tvůrčí hranici. Přitom právě to by měly být základní důvody, proč vůbec sebrat odvahu a…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu