0:00
0:00
Na pozvání25. 10. 20083 minuty

Pokus o novou partii

Washington i Islámábád po léta hrály hru, která se nakonec ukázala být nevýhodná pro obě strany. Dnes, zdá se, dospěly k závěru, že bude lepší zamíchat karty a nasadit nový „paklík“ i za cenu, že vydají část svých trumfů.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Tereza Engelová - Autor: Archiv autorky Autor: Respekt
↓ INZERCE

Tereza Engelová

(1976) je novinářka, dokumentaristka. Pracovala v zahraniční redakci ČT jako reportérka a moderátorka pořadů Objektiv a Evropské události. Byla zvláštní zpravodajkou ČT v krizových oblastech. Vystudovala dokumentární film na University of London. Nyní žije v Pákistánu a vyučuje na dívčí univerzitě.

Je to divné kamarádství. Plné nedůvěry, diplomatických i mediálních her a vzájemných útoků. Bílý dům dlouho razil teorii, že Tálibán a al-Káidu lze porazit jen silou. Logicky vysvětloval, že fundamentalisté nejednají na základě racionálních pohnutek, a lze tudíž těžko očekávat konstruktivní řešení.

Podobně dobře lze chápat i zdůvodnění výpadů amerických letadel na pákistánská kmenová území. Léta jsme vám dávali miliardy na boj s teroristy, a vy jste se s nimi tajně kamarádili. Výsledkem je více fundamentalistů v Pákistánu a více útoků na naše jednotky v Afghánistánu – takový zazněl v červenci vzkaz do Islámábádu.

I Pákistán měl pro svůj postoj pochopitelné zdůvodnění. Američané jsou kam vítr, tam plášť. Když se jim někdo hodí k prosazení mocenských cílů, opěvují ho a zásobují zbraněmi. Za pár let však může být vše jinak. Spřátelený fundamentalistický režim rozhodně představoval pro bezpečnost Pákistánu menší zlo než anarchie pod americkou taktovkou a s ní spojený rostoucí indický vliv i na západě pákistánských hranic.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc