Pohled na umění se razantně změnil
Pavel Liška byl začátkem února jmenován do čela Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Pavel Liškase narodil v roce 1941 v Benešově. Vystudoval nejprve Fakultu technické a jaderné fyziky na ČVUT a po emigraci v roce 1967 v Německu filozofii a dějiny umění. V letech 1997–2001 byl ředitelem Domu umění v Brně, poté vědeckým ředitelem Kunstfora Ostdeutsche Galerie v Řezně. Začátkem února ho prezident jmenoval do čela Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
Je to skoro na den čtyřicet let, co jste začal žít v zahraničí. Teď se vracíte do Prahy. Na co se těšíte?
Na to, že zase budu patřit do pražské struktury, že se tady budu moci na něčem podílet. Jako kunsthistorik a šéf umělecké školy mám chuť, sílu a snad i zkušenosti trochu mluvit do české kultury, ovlivňovat ji, usměrňovat z perspektivy výtvarného umění. To je dobrý úkol.
Jak může rektor VŠUP ovlivňovat kulturu?
Tím, že strategicky ovlivňuje zaměření studia na škole. Nemůže je změnit ihned, to je nesmysl, ale dlouhodobě může nastavit výhybky tak, aby vše běželo žádoucím směrem.
Do jakého směru byste chtěl školu pootočit?
Musíme vědět, že od šedesátých let minulého století jsou společnost a její fungování na Západě – a sedmnáct let už i tady – určovány médii, hlavně vizuálními. Chtěl bych přizpůsobit školu potřebám takového světa.
Co podle vás ovládá dnešní mediální svět?
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu