Kdo unesl Alana Johnstona
Když před více než měsícem v Gaze unesli novináře BBC Alana Johnstona, zdálo se, že půjde o běžný případ.
Když před více než měsícem v Gaze unesli novináře BBC Alana Johnstona, zdálo se, že půjde o běžný případ. Tedy o únos s následujícím scénářem: maskovaní ozbrojenci zastaví auto s cizím žurnalistou, učitelem či humanitárním pracovníkem a pak oběť drží na neznámém místě. Výhrůžky zabitím ani dokonané vraždy rukojmích nejsou – na rozdíl od běžné praxe v současném Iráku – v palestinském prostředí zvykem.
Jaké jsou motivy únosců? Lokální publicita a moc frakcí či rodinných klanů, výkupné nebo odpor proti vedení samosprávy a snaha vynutit si na něm ústupky. Proto bývají rukojmí většinou už po několika hodinách až dnech bez újmy propuštěni.
Případ Alana Johnstona ale modelovému příběhu neodpovídá. Zatímco ten mohou vyprávět desítky lidí, kteří – často bez většího mediálního zájmu – strávili s maskovanými chlapíky pár hodin napjatého vyčkávání, Johnston se zřejmě stal první obětí nového fenoménu. Nejenže je držen na neznámém místě neobvykle dlouho. Navíc není ani jasné, zda je vůbec naživu: před týdnem se objevila nepotvrzená zpráva od zatím neznámé skupiny Tawhíd a džihád, jejíž členové údajně žurnalistu zavraždili.
Al-Káida ve Svaté zemi
Memorandum ihned vzbudilo zájem Západu a diskuse o tom, co se vlastně v Gaze děje. Vždyť krátkodobé únosy patří k místnímu koloritu stejně jako palestinská pohostinnost. Návštěvník si tak na obě stránky…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu