Den holocaustu pro Dárfúr
Nad Dárfúrem létají stroje natřené na bílo a s písmeny UN na křídlech. Jenže domnělá letadla OSN tam dovážejí zbraně i munici pro arabské milice džandžavídů
Po čtyřech letech krveprolití, dvou stech tisících obětí a dvou milionech běženců přicházejí do západního Súdánu vojáci OSN. A kdyby to nemělo stačit, Západ je odhodlán k sankcím.
Nad Dárfúrem létají stroje natřené na bílo a s písmeny UN na křídlech. Jenže domnělá letadla OSN tam dovážejí zbraně i munici pro arabské milice džandžavídů a sama bombardují vesnice jejich černošských obětí. Patří totiž súdánské vládě v Chartúmu a umožňují pokračovat v tom, co USA – Bílý dům i Kongres – nazvaly genocidou.
Tyto informace z tajné zprávy OSN se objevily v médiích před týdnem. Než se však stačily rozletět po planetě, přebila je jiná zpráva. Súdánská vláda po měsících odmítání souhlasí s rozmístěním tří tisíc vojáků světové organizace v Dárfúru. Jak tuto chartúmskou hru s OSN vysvětlit?
Nejspíše takto. Súdánská vláda prezidenta Umara Bašíra se ocitla pod tlakem, především USA a Evropské unie, což ji přimělo k posunu. Když už se provalila naše „kamuflovaná OSN“, je lepší ukázat vlídnou tvář vůči reálné OSN než čelit tlaku Západu na účinné sankce. Takhle nějak uvažuje Bašír, a proto udělal vstřícné gesto, alespoň částečně naplňující loňskou úmluvu o účasti „modrých přileb“ v konfliktu.
Skeptický Západ v podání George Bushe a Tonyho Blaira se však drží tradičního „důvěřuj, ale prověřuj“, a proto na půdě OSN zahajují novou debatu o…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu