Ve hvězdách
9. dubna uplynulo 200 let od narození britského inženýra Isambarda Kingdoma Brunela. Jeho nehasnoucí popularitu nejlépe dokládá fakt, že mu účastníci ankety o nejvýznamnějšího Brita historie pořádané BBC v roce 2002 přisoudili druhé místo hned za Winstonem Churchillem.
9. dubna uplynulo 200 let od narození britského inženýra Isambarda Kingdoma Brunela. Že vám to nic neříká? Za Lamanšským průlivem je toto jméno pevně spjato s érou vrcholící průmyslové revoluce, kdy byla Británie světovou mocností číslo jedna. Brunelovu popularitu nejlépe dokládá fakt, že mu účastníci ankety o nejvýznamnějšího Brita historie pořádané BBC v roce 2002 přisoudili druhé místo hned za Winstonem Churchillem.
Brunelova inženýrská kariéra započala, když ve svých dvaceti letech začal pracovat na stavbě tunelu pod řekou Temží v Londýně. Projekt vytvořil jeho otec Marc a šlo o první tunel na světě proražený pod splavnou řekou – dodnes tvoří součást trasy londýnského metra. O rok později byl přijat Brunelův projekt řetězového mostu v Bristolu, který byl ve své době nejdelším bezpilířovým mostem na světě.
Ještě před dokončením Temžského tunelu byl Brunel jmenován hlavním inženýrem dalšího velkého projektu – železniční trati Great Western Railway, která protnula Anglii od západu k východu. Podle jeho návrhu bylo postaveno londýnské nádraží Paddington a jeho podpis najdeme i pod projekty námořních plavidel. Kolesový parník Great Western, spuštěný na vodu roku 1838, byl první parolodí konstruovanou pro transatlantickou přepravu a hned při své první cestě vytvořil rychlostní rekord, když dosáhl východního pobřeží USA za pouhých 15 dní. Ještě známější je zaoceánský parník Great…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu