Raději království pozemské
Slobodan Milosević leží pohřben na zahradě domku v rodném Požarevaci, ale s jeho dědictvím se Srbové budou potýkat ještě dlouho. Leccos naznačuje i postoj menšinové vlády, jejíž parlamentní osud závisí na podpoře Miloševićových socialistů.
Slobodan Milosević leží pohřben na zahradě domku v rodném Požarevaci, ale s jeho dědictvím se Srbové budou potýkat ještě dlouho. Leccos naznačuje i postoj menšinové vlády, jejíž parlamentní osud závisí na podpoře Miloševićových socialistů. Zesnulému exprezidentovi sice odmítla vystrojit státní pohřeb, ale premiér Vojislav Koštunica poslal soustrastný telegram rodině i Socialistické straně. „Nezávislý“ soud zrušil zatykač na Miloševićovu manželku Mirjanu Markovićovou. Vláda mlčky tolerovala, že socialisté jeho tělo vystavili v Muzeu revoluce a že mu poslední sbohem dali i vojáci ve slavnostních uniformách. Pohřeb neudělal Srbsku dobrou reklamu. Málo platné, že oněch 100 000 přítomných je jen desetina těch, co ho před šesti lety svrhli. Málo platné, že šlo především o důchodce (dva během pohřbu zemřeli na infarkt). Málo platné, že stráž u hrobu držely „jen“ tři desetileté děti v maskáčích. Obrázek, který si svět o Srbsku na základě televizních záběrů udělá, je jasný: Srbové mají rádi Miloševiće, a navíc oblékají malé děti do uniforem…
Nacionalisté nevymřeli
Je to povrchní obrázek. Srbsko ušlo od pádu Miloševiće dlouhou cestu. Před šesti lety nebyla tehdejší Svazová republika Jugoslávie ani členem OSN. Dnes v Srbsku vládne svoboda tisku a občané se mohou těšit ze skutečně svobodných voleb. Policisté se chovají výrazně slušněji než dříve a zločinecké…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu