I když hnutí, kterému šéfuje, má značně širokou a složitou mocenskou strukturu, je označován za jeho nejvyššího vůdce. Jeho výroky vyvolávají otazníky médií i odborníků. A to zvláště teď, po izraelském stažení z pásma Gazy a vyhlášení palestinských voleb na 25. leden. Řeč je o hnutí Hamás a jeho hlavní postavě, Chálidu Mašálovi.
Na počátku byli bratří
Pohnuté dějiny Hamásu nejsou natolik dlouhé, aby jim jeho nynější šéf nemohl přihlížet. Když bylo v roce 1987 hnutí založeno, Chálidu Mašálovi bylo necelých třicet let. Ovšem události kolem izraelsko-palestinského konfliktu sledoval zpočátku spíše zpovzdálí. Jeho rodina byla totiž jedna z těch, které po šestidenní válce v roce 1967 emigrovaly, a sice z Ramalláhu. Mašál tak měl příležitost vystudovat fyziku na Kuvajtské univerzitě. S Hamásem se poprvé setkává až v roce 1990, kdy si to namíří zpět k Palestině. Usazuje se v jordánském Ammánu, jeho aktivity jsou od té doby však zaznamenány i v Sýrii či Libanonu.
Samotný Hamás byl původně založen jako palestinská větev egyptského Muslimského bratrstva, které vedlo umírněnou kampaň za návrat k tradičním hodnotám islámu. Jedním z členů bratrstva byl také učitel z pásma Gazy, pozdější zakladatel a duchovní otec Hamásu šejch Ahmad Jásín. Zpočátku reprezentovali palestinští bratří hlavně islámský konzervatismus vyšších vrstev palestinské populace – rekrutovali se z vlastníků…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu