První skupinky aktivistů obsadily brněnské ulice a vyzývají lidi, aby přesně za měsíc přišli k urnám hlasovat o poloze zdejšího železničního nádraží. „Radíme jim, aby řekli ano současnému místu. Přesun lidem prodlouží cestování a zadluží město na mnoho let,“ říká jeden z dobrovolníků Martin Ander. Současní šéfové Brna jsou přesně opačného názoru: Pokud nádraží nepřestěhujeme, čeká jihomoravskou metropoli úpadek, říká magistrát. Rozhodne se devátého října. Právě tento den vybralo minulý týden zastupitelstvo jako termín historického referenda.
Vítěz píše, co chce
Občanská koalice, která nasbírala 25 tisíc podpisů pod petici za referendum o nádraží, chtěla totiž hlasování spojit s listopadovými volbami: bylo by to levné a přišlo by víc voličů. Primátor Petr Duchoň (ODS) ale tuto možnost odmítl. Magistrát prý není schopen zajistit asi 700 volebních komisařů navíc. V říjnu je sežene snadněji. „Já s tou akcí vůbec nesouhlasím,“ říká primátor. „Je to stejné, jako bychom chtěli léčit rakovinu, ale předtím se v referendu lidí ptali, jestli chtějí.“
Brněnská radnice chce postavit nové nádraží o 800 metrů jižněji, než je nyní, a stavbu schválilo letos na jaře zastupitelstvo. Staré nádraží je totiž v dezolátním stavu, muselo by se kompletně opravit. Nová poloha bude mít podle radních výhodu v tom, že bude dost místa pro další nástupiště a pro…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu