2003/2
Editorial
Domov
Svět kolem
Respekt
Připomeňme si
Jaroslav Spurný
Někdo se bál nepořádku, jiný ghetta
Hana Čápová
Když začal indický vizionář Kumar Vishwanathan před pěti lety mluvit o stavbě vesnice, ve které najdou nový domov lidé odepsaní úřady po tehdejších moravských povodních, vypadal jako pošetilý blázen. Nad ideou vesničky, kde spolu budou společně žít bílí a Romové, lidé zpočátku kroutili hlavou. Jedni se báli střetů a nepořádku, druzí ghetta a další nevěřili, že bude kdy nějaký dům vůbec postaven. Dnes ale v nových domech na okraji Ostravy bydlí třicet rodin a leckdo jim život ve Vesničce soužití závidí.
Smíření jako řemen
Ondřej Kundra
Prokurátor míří na Hrad
Ondřej Kundra
Nezaplatím, pane bytný
Jaroslav Spurný
Opilci mají pré
Jana Neumannová
Minulý týden
Scéna
Dopisy
Zahraničí
Kultura
Ekonomika
Komentář
Číst, či nečíst
Viktor Šlajchrt
V Právu Castra milují
Marek Švehla
Kde končí fair play
Zbyněk Petráček
Ústavní soud v ohrožení
Tomáš Němeček
Ve hvězdách
Jaroslav Spurný, Jaroslav Pašmik
Dejme šanci válce
Teodor Marjanovič
Nic nemůže soudnému člověku připadat stupidnější než nápad bombardovat celou jednu zemi jen proto, aby z jejího čela odešel člověk, který by možná mohl v budoucnu ohrozit bezpečnost světa. Jak by mohlo potření nějaké takové dost teoretické hrozby ospravedlnit byť jen jednu civilní oběť? I ten, komu se z principu příčí dávat za pravdu pacifistům, musí uznat, že jejich slova v případě Iráku zavánějí dost silným opodstatněním. Zvláště pak když se sám do Iráku vydá, jak to učinil před pár dny i autor těchto řádek, a zjistí, že tam nežije jen Saddám Husajn a jeho generálové, ale spousta normálních lidí, kteří rozhodně nepřemýšlejí o tom, jak zničit Ameriku, a kteří návštěvníka přátelsky uvítají a zahrnou jej pohostinností.
Přesto tu je drobná otázka, s níž tato argumentace jaksi nezamete. Copak je možné, že se Washington v případě Iráku tak fundamentálně mýlí?