Před několika lety hlásila maďarská ekonomika výkony, jež vzbuzovaly v sousedních zemích závist. V poslední době se však situace prudce zhoršuje – a stojí za tím v první řadě politika. Domácí ekonomové, MMF i experti OECD naléhavě vládě doporučují přejít na úsporný program. Dosud se odehrával pravý opak. Zasloužily se o to parlamentní volby v dubnu a komunální v říjnu.
Pojďte a berte si
Předchozí pravicová vláda Viktora Orbána svůj poslední rok u moci naprosto podřídila snaze vyhrát dubnové volby. Utrácela tak divoce, že do konce května, tj. do předání moci, stihla na některých ministerstvech utratit až tři čtvrtiny jejich ročních plánovaných výdajů. Stále častěji zasahovala do ekonomiky, v podstatě zastavila privatizaci a ve snaze přetáhnout voliče krajní pravici dokonce začala bouřit proti zahraničnímu kapitálu. Přesto prohrála.
Nový kabinet socialisty Pétera Medgyessyho slíbil před volbami značně populistický předvolební balíček pro prvních sto dní vlády. A skutečně ho začal plnit: důchodci dostali jednorázové přilepšení v hodnotě 19 tisíc forintů (asi 2400 korun), zrušily se koncesionářské poplatky za veřejnoprávní média (jejich provoz se bude platit přímo ze státního rozpočtu), od září se zvýšily rodinné příplatky o 20 % a rodiny s malými školáky dostaly před začátkem školního roku nárok na mimořádný, třináctý plat. Korunou nových výdajů pak bylo skokové zvýšení platů pro státní zaměstnance ve zdravotnictví, školství, v kulturní…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu