Drobní akcionáři, plačte
Doslova nabito událostmi bylo uplynulých čtrnáct dní na kapitálovém trhu: Burza předminulý týden změnila režim obchodování, minulý týden oznámily harvardské fondy odprodej významných balíků akcií šesti českých podniků, rozzuřil se boj o kontrolu nad velkými privatizačními fondy.
Doslova nabito událostmi bylo uplynulých čtrnáct dní na kapitálovém trhu: Burza předminulý týden změnila režim obchodování, minulý týden oznámily harvardské fondy odprodej významných balíků akcií šesti českých podniků, rozzuřil se boj o kontrolu nad velkými privatizačními fondy. Všechny tyto události mají souvislost s tím, čemu se dnes říká třetí vlna privatizace.
Pod tímto pojmem se skrývá spontánní proces, kdy se akcie drobných akcionářů přesouvají do rukou velkých investorů. Na této skutečnosti není nic nekalého. Kuponová privatizace vytvořila zcela neobvyklou a zároveň nepružnou vlastnickou strukturu. Odborníci proto předpokládali, že většina občanů své akcie dříve nebo později prodá. Problém je v tom, že drobní akcionáři se u nás stávají doslova lovnou zvěří. Ten, kdo se rozhodne nakoupit rozhodující balík akcií, se v České republice nemusí zabývat oznamováním tohoto záměru, jak je zvykem v kultivovaných zemích. Ve většině států, kde si drobných investorů a jejich rodinných úspor váží, navíc existuje povinnost odkoupit za tržní cenu akcie malých vlastníků. U nás investor postupuje obvykle podle jiného scénáře: srazí kurz akcií na kapitálovém trhu, což na pražské burze není problém, a pak za o něco vyšší cenu vykupuje cenné papíry od fondů a malých akcionářů až do doby, než získá majoritní podíl na firmě. Jelikož neexistuje žádný způsob ochrany informací, disponuje nakupující většinou podrobným seznamem akcionářů, kterým pak rovnou posílá smlouvy o koupi…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu