Čím se vyčleňujeme z Evropy?
Čím se vyčleňujeme z Evropy? zeptali jsme se francouzského ekonoma ing.Jean-Luca Delpeuche, který u nás působí jako poradce federálního ministra hospodářství Vladimíra Dlouhého.
Čím se vyčleňujeme z Evropy, zeptali jsme se francouzského ekonoma ing.Jean-Luca Delpeuche, který u nás působí jako poradce federálního ministra hospodářství Vladimíra Dlouhého.
Největším problémem je problém národnostní. V době, kdy se Evropa spojuje a hranice už skoro neexistují, vypadá trochu zvláštně, že v Československu se rozdíly mezi Čechy a Slováky zvětšují, že lidé nechtějí spolupracovat a žít spolu. Doufám, že ten problém není tak velký - ale pokud by to bylo takhle, důvěra například Francie nebo Německa vůči Československu by poklesla a politicky by to byla velká obtíž při integraci Československa do Evropy.
Politická nezralost
Co by na případném rozdělení nejvíc vadilo: to, že budeme menší trh, to, že našimi odlišnostmi v zákonech a vyhláškách a administrativě se vše zkomplikuje, nebo to, že jsme neprokázali schopnost být zralým politickým subjektem?
Spíš to poslední. Už při odlišnostech v EHS není snadné se dorozumět a dojít ke kompromisům, takže integrovat lidi, kteří se nedokáží dorozumět mezi sebou, by bylo pro EHS velmi těžké a šance by byly určitě menší než u jedné spojené země. Na ekonomické úrovni je pro investory důležité, aby rámcem byl velký trh. Kdyby museli jednat v Praze a potom v Bratislavě, přičemž pravidla hry by byla v Bratislavě jiná než v Praze, to by byl problém. Další problém je, když má nějaký investor zájem o velký podnik v Československu a neví, zda za měsíc nebo za…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu