0:00
0:00
Zahraničí2. 5. 19908 minut

Válka vedená hladem

"Etiopské vládní jednotky údajně zahájily ofenzívu v provincii Eritrea a snaží se ovládnout významný přístav na pobřeží Rudého moře Masawa, který od letošního ledna kontrolují oddíly separatistické Eritrejské lidové osvobozenecké fronty.

Astronaut

„Etiopské vládní jednotky údajně zahájily ofenzívu v provincii Eritrea a snaží se ovládnout významný přístav na pobřeží Rudého moře Masawa, který od letošního ledna kontrolují oddíly separatistické Eritrejské lidové osvobozenecké fronty. (…) Oddíly Tigrejské lidové osvobozenecké fronty údajně pouhých 160 kilometrů severovýchodně od Addis Abeby zlikvidovaly v polovině dubna přes 800 vládních vojáků.“ Tuto zprávu ČTK přinesl 23.dubna denní tisk, a obrátil tak naši pozornost na vleklou občanskou válku v nejstarším samostatném státě Afriky.

Jestliže protivládní skupiny ovládají nejvýznamnější přístav země, obléhají druhé největší město, administrativní centrum Eritreje Asmaru, a zároveň postupují směrem k Addis Abebě, jak dokládají zahraniční prameny, je situace vážnější, než by se zdálo z krátké agenturní zprávy. Nejkovanější stalinistický režim černého kontinentu se pomalu, ale jistě hroutí. Diktátor Mengistu Haile Mariam se pokouší spasit kosmetickými reformami, z veřejných prostranství nechal odstranit atributy vládnoucí ideologie, zaklíná se zavedením tržního hospodářství, ale nový výbuch bojů vyhrotil permanentní krizi. Státní moci nepomohlo ani přejmenování monopolní Etiopské dělnické strany na Jednotnou demokratickou stranu Etiopie, „otevřenou všem společenským silám“, která má na svém červnovém sjezdu akceptovat politický pluralismus. Více než ideologické obraty rozhoduje však strategická situace, a ta je podplukovníkovi Mengistu krajně nepříznivá. Její…

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc