Anežko česká, ochraňuj to kamení
Přibližně dvacet náhrobních kamenů, tři zakládací desky oltářů, několik set architektonických zlomků, části keramických nádob a další předměty převážně z archeologického výzkumu Ivana Borkovského, který prováděl v Anežském klášteře v Praze v letech 1940-41 a 1953-55.
Přibližně dvacet náhrobních kamenů, tři zakládací desky oltářů, několik set architektonických zlomků, části keramických nádob a další předměty převážně z archeologického výzkumu Ivana Borkovského, který prováděl v Anežském klášteře v Praze v letech 1940–41 a 1953–55.
Toto lapidárium, zahrnující nálezy z 13.-18.století, mělo (a má) být z části vystaveno v některé z klášterních budov, rekonstruovaných v druhé etapě. Osud rozhodl, že „kamení“, několik set let sloužící v různých místech kláštera, bylo z neznámých příčin vyvezeno do znepřístupněné části zahrady zbraslavského zámku ke zdi stodoly a zde ponecháno větru, dešti. Něco se při manipulaci zničilo, něco odlámalo, ostatní navlhlo. Kdybych k takovému převozu dala pokyn já nebo kdokoliv z vás, následovala by nejspíš výpověď na hodinu. Ono to znamená překročení kompetence a porušení památkového zákona, podle kterého archeologické soubory mají být ochraňovány, a to pokud možná v místě nálezu. K převozu dal na počátku ledna příkaz ekonomický náměstek Národní galerie Karel Košťál, aniž by to konzultoval s kolektivem odborných pracovníků nebo alespoň s tehdejším prvním náměstkem dr.L.Slavíčkem. V polovině února pak k vývozu skutečně došlo. Sbírka byla před tím provizorně umístěna v domku u klášterní zdi a její odvoz tak snadno unikl pozornosti ostatních zaměstnanců galerie, jimž ostatně možnost takové akce ani na mysl nepřišla. Zmizení zjistila 23.února dr.H.Soukupová, která sice není zaměstnankyní galerie, ale…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu