0:00
0:00
Společnost2. 3. 20185 minut

Roman Šmucler vs. Respekt: Kdo neříká pravdu o ruských zubařích?

Článek Boj o ukrajinské lékaře vyvolal debatu o aprobačních zkouškách

Ordinovat nesmí, lidé musí jezdit až do hodinu vzdáleného Liberce.
(Lékaři Stanislav Ponomarenko a Nina Ratušna)
Autor: Matěj Stránský

Článek Boj o ukrajinské lékaře  otištěný v Respektu 8/2018 ukazoval na příkladu Lázní Bělohrad a Lomnice nad Popelkou, že čeští stomatologové se na venkov nehrnou. Zájem naopak mají lékaři z Východu, ve zmíněných městech dva Ukrajinci a dva Rusové. Jenže nedávno museli skončit, neboť neudělali takzvanou aprobační zkoušku. Řada zainteresovaných má však za to, že tato zkouška není spravedlivá a jde v ní spíš o to likvidovat nečeskou konkurenci.

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler v Českém rozhlase Plus označil tento text za „strašnou ostudu“ a v pořadu podle jeho autorky Hany Čápové třikrát lhal - jak mu dokládala v článku Prezident zubařů Šmucler neříká pravdu, který jsme otiskli tento týden na webu respekt.cz. Roman Šmucler  na tyto její námitky následně reagoval dopisem redakci - avšak podle Hany Čápové v něm opět opomíjí fakta, která jeho slova vyvracejí. Nabízíme vám proto obě nejnovější reakce:

↓ INZERCE

Vážený pane šéfredaktore,

Využívám svého zákonného práva a rád bych se vyjádřil k článku Prezident zubařů Šmucler neříká pravdu. V článku jsem byl lživě obviněn ze lži paní Čápovou, ačkoli dobře z rozsáhlého povídání se mnou ví, jak to je. Zachytila mně mezi pacienty při operačním dnu na mobilním telefonu, opakovaně jsem jí vysvětloval situaci. Ona dala k sobě věty, které k sobě nepatřily, a udělala z toho štvavý článek. Fakta. Česká stomatologická komora neřídí aprobace. Řekl jsem, že dotyční ruští lékaři neoprávněně samostatně léčili, dokonce získali smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Jenže ještě neměli zavřené aprobační řízení, dokonce pak zkouškou neprošli. Tedy dle našich zákonů nebyli lékaři, nebyli oprávněni léčit. To, že jim Univerzita Karlova uznala obsah studia, je jen první krok. Navíc používali titul MUDr., který jim nebyl udělen. To je celé a je to porušení několika zákonů. Tečka. Dotyční Rusové mně kontaktovali, ať jim zařídím zkoušku, ba vedení města Lomnice nad Popelkou. Ale to nemohu a ani jsem nechtěl. Teď se mstí, ale nechápou, že navíc na špatném místě.

Paní redaktorka na mně naléhala s tím, že lidé podpisují petice a dotyčné lékaře chtějí. Opakovaně jsem jí řekl, že to je nepodstatné. Lékaři se musejí naučit na zkoušku. Petice nepetice. Novinářka mi nutila názor, že někdo chce diskriminovat Ukrajince. ČR přijímá neobyčejně mnoho lékařů z Ukrajiny, je to zjevný nesmysl - ale pokud má někdo důkazy o diskriminaci, ať to řeší podle zákona. Pak už jsem i použil řadu příměrů, jak je to absurdní, že to bychom už mohli lékaře losovat, atd. Nemohu přesně citovat, nenahrával jsem si to. Ale meritum věci je jasné. Bez aprobace nemůže nikdo samostatně léčit. Štvavá kampaň na tom nic nezmění. Nevyhrožuji soudy atd. Je to ostuda Respektu. Budu rád, když aspoň otisknete moje vyjádření.

S uctivým pozdravem

doc.MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Česká stomatologická komora

prezident

Reakce Hany Čápové na vyjádření prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera:

Musím se ohradit proti tomu, že bych napsala „štvavý článek“, jak píše Roman Šmucler ve svém vyjádření, případně ho chtěla „skandalizovat“, jak mi napsal v e-mailu. Při psaní textu jsem vycházela ze tří nezávislých zdrojů, které popisovaly, že jejich dojem z aprobační zkoušky (nutné k tomu, aby lékař–cizinec mohl provozovat samostatnou praxi stejně jako český stomatolog) není dobrý. Ukrajinští lékaři z Lázní Bělohrad, ruští lékaři z Lomnice nad Popelkou stejně jako česká školitelka ukrajinské lékařky z pražského Chodova měli shodně pocit, že neúspěch u zkoušky nebyl spravedlivý.

Ve svém vyjádření k článku navíc přichází prezident Šmucler znovu s nepravdami. Tvrdí, že ruští lékaři z Lomnice nad Popelkou Lyatif Abbasov a Konstantin Korobov „používali titul MUDr., který jim nebyl udělen“. Pokud je mi známo, nic takového nedělali. Na dveřích ordinace uváděli, že jsou „lékař stomatolog“, případně jen lékař. A stejně tak – lékař stomatolog – se titulovali v dopise, který napsali prezidentu Šmuclerovi. Na vysvětlenou: česká praxe, kdy absolvent magisterského studia stomatologie má titul doktor, není běžná. Na Ukrajině, v Rusku, stejně jako třeba v Německu má takový absolvent titul lékař stomatolog; kdyby chtěl titul doktor, musel by – tak jako v Česku v jiných oborech - pokračovat v doktorandském studiu a obhájit disertační práci.

Roman Šmucler zároveň tvrdí, že „dotyční ruští lékaři neoprávněně samostatně léčili“ a tím porušili české zákony. Ani toto není pravda. Lékaři postupovali přesně tak, jak jim česká pravidla ukládají. Dostali osvědčení od Karlovy univerzity, že jejich vysokoškolské vzdělání je na roveň zdejšímu magisterskému oboru zubní lékařství. Následně požádali ministerstvo zdravotnictví, aby jim povolilo pět měsíců praxe pod dohledem školitele. Oboje je podmínkou toho, aby mohli jít k aprobační zkoušce, jejíž složení z nich udělá lékaře se stejnými právy, jaká mají čeští zubaři. Školitelkami v tomto případě byly MUDr. Marcela Vérostová a MUDr. Hana Petříková.

A konečně, prezident Šmucler píše, že ho dotyční Rusové kontaktovali, ať jim „zařídí zkoušku“. Abbasov a Korobov Romanu Šmuclerovi skutečně loni začátkem října napsali, aby mu blahopřáli ke zvolení prezidentem a zmiňují, že pokud nesloží aprobační zkoušku v češtině, nebudou moci dál pracovat, a obyvatelé Lomnicka tak zůstanou bez stomatologické péče. Dopis končí slovy: „Spoléháme na odbornou kvalitu naší práce a na shovívavost komise při našem případném zaváhání u zkoušky v komunikaci v českém jazyce.“ Nechť čtenář posoudí, zda je toto žádost o „zařízení zkoušky“, nebo není.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].