0:00
0:00
Společnost4. 2. 20193 minuty

Jak jsem se ubránil čínské špionáži

Strategie PPF – buď modem ZTE, nebo nic

Představování nového telefonu Huawei v Paříži
Autor: Profimedia, Polaris

Těsně před šestou hodinou večer. Volají z O2. Rozhovor si nahrávají. „Využíváte v domácnosti internet z naší firmy. Nabízíme vám nyní pětkrát rychlejší připojení,“ říká chladný ženský hlas. A pokračuje, že je to za symbolickou cenu v rámci zlepšení služeb a tak dál. Proč ne, říkám si.

„Jaká je to značka?“ ptám se. Hlas odpovídá, že jde o standardní modem a ještě dodává pár vět - ale jméno firmy, která modem vyrábí, neříká. Ptám se znovu. „Je to modem firmy ZTE,“ říká ženský hlas. „Nezlobte se, zrovna tento výrobek na rychlý internet nechci, je to čínská riziková firma,“ odpovídám a chystám další větu, že před firmou varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. ZTE může být kybernetickým nebezpečím.

↓ INZERCE
Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Pak se ale rozmyslím a ptám se, zda mě můžou nabídnout modem jiné firmy, když ten čínský nechci. „V tom případě vám nemůžeme pomoci,“ říká hlas a rozloučíme se. Přicházím o rychlejší domácí internetové připojení za symbolickou cenu. Nijak zvlášť mě nemrzí, že nedostanu levný přístroj podezřelé čínské firmy. Ale asi půl hodiny se směju.

Shodou okolností vyšel ten den v Respektu mnou napsaný dlouhý článek, který popisoval rizika spojená s firmou Huawei při přechodu na rychlejší internetovou síť 5G- Psal jsem tam i o roli PPF a její spřízněnosti s čínskou ekonomikou, a tím pádem i tamní vládou. Psal jsem o tom, proč se svět od firem Huawei a ZTE a vůbec čínské kybernetiky odklání. Že mi ten samý den PPF (tedy její O2) nabídla čínský modem, mi připadlo směšné. Pak mě humor přechází.

Po chvíli jsem si uvědomil, že tyhle modemy nabízí 02 většině svých zákazníků. A nedá jim vybrat. S nadsázkou řečeno. Žene je do náruče systému, před kterým varují tuzemské bezpečnostní složky a zabývá se jím česká vláda i Evropská unie. Ne, nemyslím si, že by armáda čínských špionů seděla nastražená a sledovala, na co se Češi s pomocí jejich modemů připojují a co na internetu sledují. Nemyslím si, že by čínské tajné služby nějak zvlášť zajímalo, kam se připojuji a co sleduji já.

Možná nakoupila společnost O2 loni těch čínských modemů příliš mnoho a teď je potřebuje rychle udat - než se lidé varovaní bezpečnostními institucemi začnou zajímat, na co jsou vlastně připojeni. Nebo jde o obyčejnou prodejní akci, které nás potkávají několikrát ročně. Ale připadá mi to od O2 nevkusné.

A mimochodem, teprve když jsem na přelomu roku začal psát o riziku Huawei, ZTE, čínské kybernetiky a telekomunikačních technologií, podíval jsem se, jaký modem doma od firmy O2 používám. Je to značka Huawei. Tak už měsíc přemýšlím, co s tím. Zatím si přece jen dávám bacha.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].