0:00
0:00
Sociální sítě12. 2. 20164 minuty

Internet je v šoku: MySpace stále existuje

Třikrát z internetu a sociálních sítí

Nemáte čas ani chuť sledovat desítky hodin denně web a sociální sítě? Nevadí - tenhle přehled vám může být snadno dostupnou náhradou. Co internet přinesl tentokrát?

↓ INZERCE

MySpace, první skutečně velkou sociální síť a předchůdce Facebooku, koupil konglomerát Time Inc., vydavatel časopisů Time nebo Sports Illustrated. Na téhle zprávě je vlastně nejzajímavější to, že MySpace stále existuje.

MySpace byl nejoblíbenější kolem roku 2003 a ve své době nabízel svým uživatelům animované, blikající a hrající profilové stránky, kterými mohli v dřevních dobách internetu vyjádřit svou unikátní identitu. Na svém vrcholu měl přes miliardu uživatelů; ale jak se sociální sítě vyvíjely a na scéně se objevil Facebook a Twitter - s unifikovaným vzhledem a bez rizika, že vám zničehonic zamrzne počítač při pokusu automaticky přehrát poslední hit Linkin Park - začal postupně být spíš opuštěným památníkem dob minulých, skoro jako Google+.

V roce 2011 koupil kdysi stamiliónový MySpace Justin Timberlake spolu s několika dalšími investory za pouhých 35 miliónů dolarů - a teď, při předání webu do rukou Timeu, zůstala částka pro jistotu neveřejná.

Vzestup a pád MySpace - který chtěl v roce 2005 mimochodem koupit Mark Zuckerberg, ale nabídka 75 milionů dolarů se majitelům zdála příliš nízká - je poučný i ve světle odlivu uživatelů z Facebooku. Čím dál častěji se objevují zprávy o tom, že pro klíčovou skupinu teenagerů a mladých uživatelů začíná rychle být Facebook out stejně jako kdysi MySpace a že ho opouštějí ve prospěch chatovacích aplikací jako Snapchat.

Facebook se pochopitelně snaží osudu svého předchůdce za každou cenu vyhnout a investuje jednak do nákupu stále perspektivních služeb jako Instagram, jednak do upevnění pozice na rozvojových trzích s miliardami potenciálních uživatelů. Pokud čeká Facebook opravdu stejný osud jako MySpace, hned tak se ho nejspíš nedočká.

Stále existuje nejen MySpace, ale také projekt Demagog.cz, který se zabývá kontrolou faktické správnosti výroků vyřčených v politických debatách. Tentokrát se pustil do předminulého dílu pořadu Máte slovo, kde se k ožehavému tématu (ne)vystoupení Česka z Evropské unie věnovali takoví experti jako autor nápadu na venčení prasat před domy muslimů Tomio Okamura, „rocker“ Aleš Brichta nebo prezident Liberlandu Vít Jedlička.

Mezitím ovšem Máte slovo zaznamenalo další úspěch v podobě rozhořčení uživatelů sociálních sítí, kdy se ani poslední díl na téma uprchlíků neodchýlil od schématu, který se moderátorce Michaele Jílkové osvědčil už dříve v Kotli na TV Nova. Radní ČT Šarapatka zpochybňuje, že formát pořadu „obyčejní lidé na sebe různě dlouho hlasitě křičí“ je vhodný pro veřejnoprávní televizi, problematickým ho shledává i Deník Referendum. Michaele Jílkové se pochopitelně zdá vše v pořádku.

A nakonec krátce ze Slovenska. Bývalý slovenský předseda vlády a ministr spravedlnosti, dnes předseda Slovensko-ruské společnosti Ján Čarnogurský popsal na Facebooku svoje zážitky z přijetí do Řádu svatého Jiří, zaručeně středověce autentické organizace vedené Karlem Habsbursko-Lotrinským. „Řád mi vyhovuje svým etickým založením,“ vysvětluje ve statusu, ke němuž přiložil i fotografie. Snad mu bude v řádu dobře.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].