0:00
0:00
Rozhovor23. 2. 20216 minut

Za týden může zbytečně umřít až 15 lidí, dejte nám vakcíny ze skladů, vyzývají mladí praktici

S lékařem Vojtěchem Muchou o tom, že by s kolegy chtěli co nejdříve začít očkovat ve svých ordinacích

Očkování na Praze 7, ilustrační foto
Autor: Milan Jaroš

Až 15 lidí týdně by podle mladých praktických lékařů mohlo zemřít navíc kvůli pomalému očkování. I proto se v pátek obrátili s otevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby jim poskytl nevyočkované vakcíny, které čekají na použití. V pondělí pak ještě vydali tiskové prohlášení a v něm nabízejí, že se budou sami podílet i na rozvozu vakcín. „Je třeba využít síť praktických lékařů, kteří s očkováním mají širokou zkušenost. Loni na podzim jsme naočkovali 900 tisíc vakcín proti sezónní chřipce. A myslím si, že jsme připraveni i nyní s vakcínami proti covidu,“ říká pražský praktik Vojtěch Mucha.

V pondělí jste se sešli s dalšími praktickými lékaři, abyste vyjádřili nesouhlas s postupem vlády ohledně očkování. Řekli jste přímo, že jste zděšení. Čím konkrétně?

↓ INZERCE

My jsme zděšení především tím, jak pomalu se rozbíhá distribuce a samo očkování. Předpokládali jsme, že když jde o tak důležitou akci v boji s pandemií, bude mít vláda dávno dopředu připravený plán, jak postupovat. Jakým způsobem se bude očkovat, jakým distribuovat, kdo bude očkován první, kdo druhý. Bohužel tomu tak nebylo. Plán se začal připravovat až ve chvíli, kdy tu byly první vakcíny. Nyní jsme o dva měsíce dál, vakcíny k nám dávno chodí - a distribuce vázne. Namísto připraveného plánu slyšíme stále dokola jen sliby, kdy už to začne.

A kde přesně vakcíny, které do Česka přišly, podle vás jsou? Skutečně leží ve skladech? Ministerstvo zdravotnictví říká, že se odtud posílají dál do nemocnic.

To, co se děje, nemohu označit jinak než jako mlžení. Když se zeptáme hlavního koordinátora očkování v Česku, prohlásí, že nemůže sledovat každou vakcínu. A že jsou distribuovány na kraje. Hejtmani a regionální koordinátoři očkování tvrdí, že všechno, co dostanou, rozvážejí do očkovacích center. Vakcinační centra tvrdí, že vše, co dostanou, naočkují - a že vakcín dostatek není. Ale když se budeme řídit čísly a porovnáme, kolik vakcín bylo do země dodáno a kolik vyočkováno, je tu velký převis nenaočkovaných vakcín. K pondělí to podle oficiálních statistik bylo více než 120 tisíc. Vakcíny prostě někde leží.

Vojtěch Mucha Autor: archiv VM

A kde jsou podle vás?

To bych také rád věděl. A nejvíc mě mrzí, že to není u pacientů – aplikované v rameni.

Vláda tedy neříká o rozvážce vakcín pravdu?

Domnívám se, že vázne především distribuce vakcín ze skladů. Naším cílem nicméně není zjišťovat, kde přesně vakcíny jsou, ale poukázat na to, že každá vakcína, která není podána, zbytečně ohrožuje životy lidí.

V tomhle směru došli k číslu patnácti zbytečně mrtvých za týden. Jak jste se k němu dostali?

Spočítali to námi oslovení matematici. V pátek jsme psali dopis premiéru Babišovi, aby se více očkovalo, a že by to mohli už nyní dělat praktičtí lékaři. V té době nebylo vyočkováno sto osmdesát tisíc dávek. V nedělním Čau lidi premiér potvrdil dokonce vyšší číslo. Spočítali jsme, že ještě celý týden, než se rozjede distribuce už přivezených vakcín, proto každý den statisticky zemře 1,9 pacienta. Tento výpočet je samozřejmě zjednodušený, vycházíme z oficiálních statistik, kolik osob se za den nakazí, kolik z nich zemře a nakolik vakcína proti nákaze, respektive úmrtí chrání. Ale i tak za sedm dní, které nyní zbývají do zahájení oficiální distribuce vakcín, bude patnáct obětí navíc. Kdyby se očkovalo rychleji, daly by se tyto životy zachránit.

Nemusí se ale některé vakcíny nechat uskladněné, aby jich bylo dost na druhou dávku?

Ano, některé určitě – především u vakcíny Comirnaty od od firem Pfizer a BioNTech. Neplatí to naopak pro vakcínu AstraZeneca. Tam podle nového doporučení bude přeočkování až za tři měsíce, proto by se všechny vakcíny, které jsou u nás k dispozici, měly naočkovat co nejrychleji.

Kolik dopisů jste vlastně premiérovi poslali?

V pátek 19. února jsme poslali otevřený dopis, v pondělí jsme vydali tiskové prohlášení, které jsme mu poslali. Premiér nám zatím odpověděl jen prostřednictvím médií, že žádný dopis neobdržel. Papírově ho dostane asi opravdu tento týden, ale došel mu nepochybně elektronicky, o tom máme potvrzení. Zaujala mě jedna věc. Andrej Babiš původně řekl, že nikde nic neleží - myšleno vakcíny. Ale jak jsem říkal, o den později sám přiznal, že sto osmdesát sedm tisíc vakcín, které v ČR jsou nebylo vyočkováno. Kde se tedy nacházejí?

Co přesně navrhujete pro zrychlení očkování?

Od začátku to samé. Je třeba využít síť praktických lékařů, kteří s očkováním mají širokou zkušenost. Loni na podzim jsme naočkovali 900 tisíc vakcín proti sezónní chřipce. A myslím si, že jsme připraveni i nyní s vakcínami proti covidu. Stejně tak je velký zájem ze strany pacientů. Obdržíme denně desítky telefonátů, jestli budeme očkovat, a proč neočkujeme, když jinde očkují. Chceme začít co nejrychleji, a pokud je takový problém s logistikou, jsme ochotní pomoci i s tím.

Zvládnete to provést i technicky? Některé vakcíny vyžadují pro skladování velmi nízké teploty.

Ano, zvládneme. U vakcíny AstraZeneca je možné skladování v lednici při teplotě 2–8°C. Ostatní vakcíny, které jsou k dispozici, lze distribuovat tak, že se rozmrazí a v tomto stavu se mohou uchovávat až 5 dní při teplotě 2–8°C. Při distribuci je nutné deklarovat dodržení teplotní křivky, na což je ale vybaven každý praktický lékař, který běžně očkuje.

V Česku je zhruba 5500 praktických lékařů. Kolik z nich by se chtělo na očkování podílet?

Sdružení praktických lékařů dělalo průzkum - dospělo k číslu přes tři tisíce a stále se hlásí další. Tedy většina. U jednoho praktického lékaře by se zvládlo deset vakcín denně, čili sto padesát tisíc vakcín za týden. Kapacita praktických lékařů je tak skutečně vysoká.

Očkování u praktických lékařů mělo podle vlády začít od 1. března. Začne tedy?

Doufáme, že ano. To, na co upozorňujeme je fakt, že do té doby budou vakcíny ležet další týden zbytečně ve skladech. A kromě urychlení očkování bychom také uvítali informaci, kolik vakcín nám dodají a kdy. Jakého typu tyto vakcíny budou a komu je můžeme aplikovat.

Působíte jako praktický lékař v Praze. Máte i vy zkušenost, že přibývá vážnější nemocných mezi mladšími lidmi?

Ano, tohoto trendu jsem si všimnul i na mém relativně malém vzorku pacientů. V předchozích měsících nám pacienti mladších ročníků volali často, nákaz v této skupině bylo poměrně hodně, ale průběh choroby mívali spíše lehčí. Nyní vnímám, že nakažených je mezi nimi méně, ale mají závažnější průběh. Čím to je, to se necítím kompetentní hodnotit. Domnívám se, že podíl na tom může mít nová varianta viru, která se chová odlišně. Praktický lékař u pacientů musím vnímat rovinu tělesnou, psychickou, sociální i duševní. Proto se domnívám, že zásadní vliv mohou mít i jiné faktory - například snížená míra fyzické aktivity, dlouho trvající sociální izolace v posledním roce a celková frustrace z celé situace.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].