0:00
0:00
Rozhovor13. 7. 20238 minut

Tentokrát to aliance myslí s členstvím Ukrajiny vážně, ale vidět je to spíš v zákulisí

S bývalým americkým velvyslancem při NATO Kurtem Volkerem o frustraci Kyjeva, váhavosti USA a falešných červených liniích

Před summitem jste napsal, že „opakovat staré fráze a vágní záruky z minulosti nebude stačit“. Na úterní tiskové konferenci zaznělo oficiální komuniké ohledně nové pozice NATO Ukrajině. Opustila jím tedy aliance staré fráze a vágní záruky z minulosti?

Příliš ne. Odstranění nutnosti účastnit se Akčního plánu členství MAP je pozitivní krok. (Jde o nástroj sloužící jako mezistupeň - ale nikoliv záruka přijetí - pro kandidátskou zemi, v rámci kterého má NATO pomoci transformovat ji do stavu odpovídajícího například vojenským nárokům - pozn. red.) Jinak je jazyk v oficiálním komuniké o tom, že podmínky pro přijetí ještě nebyly splněny nebo že Ukrajina bude přijata, až se spojenci shodnou, spíše znepokojující.   

Jak byste tedy vysvětlil rozdíl mezi nově schváleným textem a tím, který byl přijat v Bukurešti v roce 2008?

↓ INZERCE

Bukurešť nabídla slib, ale bez dalších kroků. Nyní padl stejný slib a k němu určité kroky, které jsou v komuniké obsaženy - jako pomoc Ukrajině s interoperabilitou, vytvoření Rady NATO-Ukrajina a odstranění umělé překážky v oné podobě Akčního plánu členství. Tyto věci skutečně pomáhají. Důležitým rozdílem zároveň je, že jazyk sice není o moc silnější než ten z Bukurešti, ale konsenzus v pozadí silnější je. Když členské země NATO v Bukurešti řekly, že Ukrajina se stane členem, nikdo to nemyslel moc vážně. Dnes už to vážně myslí. Možná nejsou připraveni přijmout silnější kroky ihned, nicméně jejich myšlení je dál.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc