Říkáme to Rusům jasně: Nechceme vám škodit, ale sankce jsou červená linie
S arménským premiérem Nikolem Pašinjanem o obchodu s Moskvou, spolupráci s EU, složité historii i zlepšování vztahů s Tureckem
Kavkazská Arménie se dostala do svízelné situace. Ve válce se sousedním Ázerbájdžánem (těžícím z výrazné podpory tureckých dronů) přišla o značnou část sporného území Národního Karabachu. Vloni pak Rusko, hlavní bezpečností garant Arménie, napadlo sousední Ukrajinu. S premiérem Nikolem Pašinjanem (47) jsme mluvili o dopadech války na jeho zemi. „Kde je prostor, tam rádi ruskou poptávku uspokojíme. Ale sankce jsou červená linie. A tohle říkáme i Rusům jasně: nechceme vám škodit, ale nemůžeme si dovolit sami spadnout do sankcí,“ říká bývalý novinář a lídr úspěšných protestů proti autoritářskému a proruskému směřování země.
Po ruské invazi na Ukrajině přišla do vaší země řada Rusů. Kolik jich bylo a jaké to má pro Arménii důsledky?
Někteří z nich mají dvojí občanství, ruské a arménské. V posledních třiceti letech emigrovali do Ruska a teď se vracejí. Přišlo k nám asi třicet tisíc lidí, kteří mají pouze ruské občanství. Přispěli k našemu ekonomickému růstu, protože většina z nich je vysoce kvalifikovaná, velmi často pracují v IT sektoru. Přináší s sebou ekonomické aktivity i jinou náladu, jsme za jejich přítomnost rádi.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu