0:00
0:00
Rozhovor4. 3. 20224 minuty

Pekarová Adamová: Zeman posiloval Putina, to nemůžu ignorovat

S šéfkou Poslanecké sněmovny o tom, proč nepůjde na Pražský hrad sledovat, jak prezident předává státní vyznamenání

Tady je nová vláda - ilustrační foto  
Autor: Milan Jaroš/Respekt

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová oznámila, že se ona ani šéf Senátu Miloš Vystrčil příští týden nezúčastní „náhradního“ předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Akci pořádá prezident Miloš Zeman. „Vede mě k tomu dlouholetá politika Miloše Zemana, který i z pozice prezidenta podrýval české zájmy, české bezpečnostní služby a záměrně se v mnohých případech vyjadřoval ve prospěch Ruské federace a Vladimira Putina. To, že se v minulém týdnu postavil na správnou stranu, je pravda a je to dobře, ale roky tu prezentoval jiné, nebezpečně proputinovské postoje. To nemohu ignorovat, nejde to opomíjet, prezidentovi jsem to sdělila ve společném dopise, který jsme mu zaslali s panem předsedou Vystrčilem,“ popisuje své důvody Respektu předsedkyně Pekarová Adamová.

V čem byly Zemanovy postoje nebezpečné?

↓ INZERCE

Když vyšlo najevo, že za výbuchem v muničním skladu ve Vrběticích byla ruská vojenská rozvědka GRU, zpochybňoval to tím, že údajně existuje více vyšetřovacích verzí. Nebyla to pravda, bylo to v příkrém rozporu se zjištěními bezpečnostní komunity, policie i státního zastupitelství. A nejde jen o tohle. Zmínila bych i jeho výroky ohledně bojové paralytické látky novičok, kterou se Rusko pokusilo zabít agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Miloš Zeman říkal, že se vyráběl i v České republice, což využila ruská propaganda, ale opět to tak nebylo. Jeho poradcem je stále také Martin Nejedlý, člověk napojený zcela evidentně na Rusko.

V čem přesně je to nebezpečné?

Je to opakované podrývání pozice české vlády, Vrbětice, to byl jasný ruský státní terorismus. Prezident Zeman svým relativizováním v téhle věci dával Rusku možnost se ze svých akcí vyviňovat, zpochybňovat vinu ve svých médiích, mohli na něj odkazovat. To je proti zájmům nás všech, narušoval tím důvěru občanů Česka ve zdejší bezpečnostní složky. A vezměte si i anexi Krymu, zpochybňoval sankce, šel proti české i evropské pozici, dělal přesně to, co chtěl Putin.

V řadě věcí šel Zeman Putinovi na ruku, ještě před útokem na Ukrajinu zpochybnil informace spojenců, že by k tomu mohlo dojít. Teď naopak Ukrajinu slovně podporuje. Nicméně jaká je jeho zodpovědnost za to, co se nyní děje na Ukrajině?

České bezpečnostní kruhy varovaly před imperialistickými choutkami Vladimira Putina, je to součást jeho doktríny. Pokud léta tyhle signály ignorujete, pokud zavíráte oči před tím, že vám to říkají vaše tajné služby, tak tomu režimu napomáháte. Putinova síla mohla růst i kvůli téhle ignoraci Miloše Zemana.

Měli by na Hrad nejít i další poslanci, senátoři a premiér s vládou?

Pokud vím, poslanci vzhledem ke covidu nedostali pozvání všichni. Je to na každém, jak se rozhodne. Mám pochopení pro to, že premiér se účastnit bude. Bavili jsme se o tom i s ostatními členy vlády.

Dohodli jste se, že vy jako vrchní parlamentáři nepůjdete, a oni jako vláda ano?

Neříkala bych, že jsme se dohodli, informovali jsme se.

Jak vám svůj postoj premiér vysvětloval?

Nebudu mluvit za něj.

Ministři za vaši TOP 09 půjdou?

Ministryně Langšádlová odmítla, ministr Válek se - myslím - rozmýšlel. Finální rozhodnutí jsem s ním ještě neřešila.

Měl by parlament řešit napojení prezidenta Zemana a jeho lidí na Rusko?

Tuhle rovinu bych zatím nechala na policii, tam dochází k vyšetřování některých věcí. Mluvím mimo jiné o skartaci tajné zprávy o Vrběticích, o tom, proč byla zničena a jestli se nemohla dostat do rukou někomu, komu neměla.

Ukrajině by pomohly naše neprůstřelné vesty i rakety Javelin. Na úrovni armády není shoda, zda je dodat. Měla by to vláda učinit?

Česká republika je jednou ze zemí, které Ukrajině pomohly velmi rychle a opakovaně, ve čtvrtek vláda pomoc znovu rozšířila. Co se týče konkrétního obsahu a dalších chystaných kroků, nelze o všem diskutovat veřejně. Měla jsem možnost mluvit s předsedou ukrajinského parlamentu, který nás žádal o další formy pomoci. Ve svém vystoupení jsem řekla, že nelze vyjadřovat jen slovní podporu a dělat symbolické věci, že mnohem důležitější jsou naše razantní činy. V postoji proti Putinovi musíme přitvrzovat. Z globálního platebního systému SWIFT by nemělo být odpojeno jen sedm ruských bank, ale mnohem víc. Proti nám stojí diktátor, který se neštítí ničeho.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].