0:00
0:00
Rozhovor26. 5. 20218 minut

Uneseného novináře vnímal Lukašenka jako osobního nepřítele

S Franakem Viačorkou, poradcem Svjatlany Cichanouské, o Ramanu Pratasevičovi a pomoci Západu

Raman Pratasevič 
Autor: REUTERS

Opoziční běloruský novinář Raman Pratasevič je již několikátý den vězněn v Minsku. Skončil tam poté, co běloruský diktátor Aljaksandr Lukašenka donutil pod pohrůžkou sestřelení přistát let společnosti Ryanair z Řecka do Litvy a Prataseviče i jeho přítelkyní z letadla unesl.  Státy NATO čin odsoudily a vyzvaly k propuštění Prataseviče, mezinárodní společenství odsoudilo incident jako „akt terorismu“. Praha - stejně jako některé další státy - pozastaví provoz běloruských aerolinek Belavia v Česku. Lukašenka však trvá na tom, že jednal zákonně. Tvrdí, že jeho země je vystavena hybridní válce, a dál zesiluje tažení proti svým kritikům - to nejnověji potvrdil tím, že v úterý odsouhlasil změny v zákonech, které zpřísňují pravidla pro pořádání protestů a dál omezují práci žurnalistů. „Je jasné, že pro Lukašenkův teroristický režim jsme jasným cílem,“ říká k únosu Franak Viačorka, poradce běloruské exilové prezidentky Svjatlany Cichanouské.

Kde se právě teď Raman Pratasevič nachází?

↓ INZERCE

Velmi pravděpodobně je ve Valadarce, což je nejslavnější vězení v Minsku. Právě na tomhle místě je vězněno nebo zadržování nejvíce politických vězňů Lukašenkova režimu. Vězení je v budově starého zámku, byli sem zavírání už disidenti v dobách Sovětského svazu. Moc konkrétních informací ale nemáme. Lukašenka nechal pouze zveřejnit video, kde Raman mluví: působí jako hollywoodský hororový film, protože jsou na jeho tváři a krku patrné stopy po násilí. Můžeme se obávat toho nejhoršího - je jasné, že Lukašenko nemá žádné limity. Jen před několika dny ve vězení zemřel jiný politický vězeň Vitold Ašurok.

Takže ani nevíte, v jakém zdravotním stavu v tuhle chvíli Pratasevič je…

Není to možné zjistit, stejně jako je to u dalších stovek politických vězňů. Aktuálně jsou jich v Bělorusku čtyři stovky, ale další tři tisíce kriminálních případů proti odpůrcům Lukašenka jsou otevřené. O řadě z nich se ani nedozvíme, protože jejich blízcí se bojí kontaktovat neziskové organizace v obavě, že když se o nich bude více vědět, dostanou vyšší tresty. Co se týká politických vězňů, vidíme jen špičku ledovce.

Už s Pratasevičem mluvil obhájce?

Ne, nebylo mu to umožněno.

Jak to úřady zdůvodňují?

Nijak. Nepotřebují nic zdůvodňovat. Obvykle v takových případech později řeknou, že to nebylo možné, že probíhalo vyšetřování, že nebyly návštěvní dny. Strategii je jasná: Ramana a další podobné potřebují zavřít, obvinit je a maximálně vystresovat, aby je mohli zlomit. Chtějí z Ramana dostat informace a natočit s ním doznávací video, že spáchal to, z čeho ho viní. Jedno už zmíněné se objevilo v běloruské státní televizi: Raman tu pod nátlakem říká, že se podílel na organizaci nepokojů proti Lukašenkovi. Také od něj chtějí získat přístup k sociálním sítím, Raman byl známý novinář a blogger a skrze ně hodně komunikoval s lidmi v Bělorusku. A samozřejmě se mu chtějí pomstít, protože Lukašenka ho považoval za svého osobního nepřítele.

Mají k Pratasevičovi přístup alespoň jeho rodiče?

Nebyl jim umožněn a nevědí ani, jestli bude.

To je obvyklý přístup bezpečnostních složek?

Ano. Svjatlana Cichanouská mohla se svým vězněným manželem Sergejem mluvit za rok pouze jednou. Byl to velmi emotivní konverzace - Lukašenka jí to výjimečně povolil. Od té doby neproběhlo nic a u Ramana to nebude jiné.

Jak dlouho podle vás běloruské úřady připravovaly Pratasevičův únos?

Můžeme o tom zatím jen spekulovat. S jistotou víme, že to bylo na plánované a přípravy probíhaly i na letišti v Minsku. Víme také, že někdo Ramana sledoval na aténském letišti. Prezidentka Cichanouvská mluvila s řeckým ministrem zahraničí, analyzují se záznamy z kamerových systémů, abychom věděli, kdo to byl - a kdo byli lidé, kteří s ním nasedli do letadla a později v Minsku záhadně vystoupili.

Běloruský prezident Lukašenka Autor: REUTERS

Svjatlana Cichanouská byla s vámi na Řecku na ekonomickém fóru, ve stejné době tam byl Raman Pratasevič. Byl součástí delegace?

Na akci ji fotil, ale součástí delegace nebyl. Víme každopádně, že Lukašenkovi lidé se o ekonomické fórum zajímali. To, co se Ramanovi stalo, lze číst jako vyslání zprávy Svjatlaně Cichanouvské: podívej, jsi v průšvihu. Jsme všude, další na řadě můžeš být ty.

Svjatlana Cichanovská letěla do Řecka pár dní před Pratasevičem rovněž přes Bělorusko. Proč Lukašenka nezadržel přímo ji?

Možná ještě nebyli dostatečně připravení, možná to zatím nechtěli udělat, protože je mezinárodně hodně známá. A možná jsme měli také štěstí, protože jsme původně měli letět do Řecka s přestupem přes Prahu, ale na poslední chvíli jsme přebukovali letenky na rychlejší spojení. Nemuseli o našem pohybu mít správné informace. To, co se stalo Ramanovi, přitom není vzkaz jenom nám, ale i Západu, že se Lukašenka nebude ohlížet na to, co si o jeho akcích myslí. Únosem letadla říká: Já jsem tady vládce, nezajímají mě vaše pravidla a zákony.

Jak se mohly Lukašenkovy bezpečnostní složky dozvědět, že Pratasevič je v Aténách?

Zveřejňoval během svého pobytu fotografie z Řecka, věděli, že je tam. Stalo se to mimochodem poté, co jeden z představitelů Lukašenkova režimu řekl, že jejich kritiky dostanou kdekoliv na světě.

Kdy přesně bude Pratasevič odlétat z Řecka, to ale běloruské tajné služby nevěděly, měl otevřené datum návratu. Jak to tedy mohly zjistit a unést letadlo tak, že za ním vyslali nad běloruským vzdušným prostorem stíhačku?

To není jasné. Raman to mohl zmínit v konverzaci v nějakém chatu s dalšími lidmi, mohli sledovat jeho komunikaci. Také se nějak mohli dostat k seznamu cestujících. Je třeba, aby proběhlo přísné mezinárodní vyšetřování, které na to odpoví. To, co se stalo, je srovnatelné se sestřelením malajsijského letadla MH 17 nad Ukrajinou v roce 2014. Je šokující, že se něco podobného může opakovat - a to přímo na hranicích Evropské unie.

Spolupracovali na únosu letadla s běloruskými tajnými službami i ty ruské? Mohl to Lukašenka provést bez vědomí ruského prezidenta Vladimira Putina?

Nic takového se nemůže stát bez svolení Ruska. Lukašenka se po prohraných a zmanipulovaných volbách drží v křesle prezidenta jen díky ochraně Moskvy - jsou to dvě země, ale jejich systémy jsou propojené. Konkrétní důkazy, že na palubě letadla byli ruští agenti a že Rusko bylo do akce zapojeno, však v tuto chvíli nemáme. Považuji nicméně za důležité zdůraznit, že hlavním viníkem toho, co se stalo, je pořád nepochybně Lukašenka. Bylo to jeho rozhodnutí, jeho odpovědnost a je to jeho vina.

Co přesně únos znamená pro vás a pro prezidentku? Zpřísní se vaše ochrana, změníte způsob cestování?

Prezidentčina ochrana bude posílena a zpřísněna. Diskutuje s dalšími členy jejího týmu, jak je lépe chránit. Týká se to více lidí v exilu ve více zemích. Diskutujeme o tom s polskou vládou, mluvíme s Interpolem, aby s Běloruskem nespolupracoval. Je evidentní, že sami budeme ještě více ostražití. Je jasné, že pro Lukašenkův teroristický režim jsme jasným cílem.

Je šance dostat Ramana Prataseviče do bezpečí mimo Bělorusko?

Nepropustí ho, je pro ně velká ryba. A Lukašenka chce velké ryby pochytat, bere to jako své velké vítězství. A nezmění se. Západ by měl pomoci, aby Bělorusku dostalo šanci na změnu: pomoci uskutečnit nové svobodné volby, umožnit lidem vybrat si svobodně své lídry, podporovat nezávislá média a aktivisty. Možností je řada.

Prezidentka Cichanouvská brzy navštíví Česko. Co je cílem její cesty?

Rád bych zdůraznil, že je působivé, jaký program připravuje český Senát, který se na návštěvě podílí. Máme hodně setkání s nejvyššími představiteli státu i s opozicí a zástupci občanské společnosti, na programu je knihovna Václava Havla a Rádio Svobodná Evropa - je důležité, že prezidentka bude přijata na takové úrovni. Rádi bychom, aby Česko pokračovalo i v tom, co již dělá. Jde o humanitární program Medevac, který poskytuje lékařskou pomoc zraněným Bělorusům; rádi bychom, aby se ještě zvýšila. Důležitá je stipendijní podpora studentů, kteří nemohou kvůli svým názorům studovat v Bělorusku. A také podpora novinářů, to především. Česko by mohlo být lídrem běloruské otázky v Evropské unii.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].