0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kontext22. 7. 202410 minut

Všude jsou miny: jak Ukrajina bojuje s nebezpečím, jehož řešení má maximální prioritu

Kdo jsou lidé, kteří se snaží o návrat současného „největšího minového pole na světě“ do původního stavu?

S českou vlajkou proti minám. (Vitalij chodí s detektorem a Oleksander označuje, co už prohlédli) • Autor: Martin Štorkán

Večeře se slevou, zlevněné ubytování a lahev šampaňského v pokojích jako dárek pro zamilované. Hotelový komplex Babuščin sad, vzdálený asi 15 kilometrů západně od Kyjeva, na tohle láká páry, aby tu ve společnosti laskavé obsluhy oslavily Den svatého Valentýna. V pozvánce na Facebooku ještě stojí, že se hotelový tým „cítí nadějeplně“ a na hosty čeká „s jarem v srdci a teplem v duši“. Problém je ale datum: je 10. února 2022. Jde o poslední příspěvek, který se na sociálních sítích rezortu objevil. Dva týdny nato začala válka, Rusko si objekt vybralo jako místní základnu a jeho vojáci ho úplně zničili. 

O dva a půl roku později to na oblíbeném místě svatebčanů a dalších hostů vypadá jako po apokalypse. Z multifunkčního areálu zbylo torzo. Luxusní restaurace, lázně i hotelové pokoje se změnily v suť a je skoro nemožné určit, co z toho kde stálo. Poznat a zařadit se dají jenom dlaždičky ve dvou odstínech modré barvy – pozůstatek krytého bazénu –, které uprostřed cihlové drti svítí už zdálky. Kousek od nich se spolu s vládním  zmocněncem pro obnovu Ukrajiny Tomášem Kopečným potkáváme s Jurijem Olenčenkem z neziskové organizace HALO Trust. Kromě spouště tu za sebou totiž Rusové nechali ještě miny. A on je pomáhá odstraňovat.

↓ INZERCE

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc