0:00
0:00
Kontext8. 11. 20247 minut

Piráti s volbou vedení hledají, jak přežít politický knock-out

Někdejší protestní liberální stranu události posledních týdnů srazily na hranici pěti procent. Kdo a jak povede Piráty na cestě zpět?

Kam poplujeme? (Společné foto na zasedání Pirátské strany, Brno, leden 2024)
Autor: ČTK / Šálek Václav

Už zítra se Piráti pokusí odrazit z politické rokle. Propadli se do ní v posledních měsících řetězením několika faktorů, jimž navenek vévodí vyhazov odcházejícího lídra partaje z vlády. Nový předseda – či předsedkyně – vzejde po sobotním sjezdu z celkem šestice kandidátů a úkol je jasný. Dovést v co možná nejlepší kondici stranu ke sněmovním volbám v příštím roce. Půjde o hodně – v případě Pirátů minimálně o to, zda může v českých podmínkách fungovat alespoň jedna solidní a jednoznačně liberální strana.

Liberál 2.0

↓ INZERCE

Byla toho spousta a je to z jistého úhlu pohledu docela dávno – proto alespoň připomeňme, co všechno v posledních měsících Piráty provázelo. Straně se nejprve nepodařilo v červnu zalarmovat svoje fanoušky k volbám do Evropského parlamentu, výsledkem čehož se oproti roku 2019 smrskl počet europoslanců ze tří mandátů na jeden. Na začátku prázdnin pak tehdejší ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš spustil digitalizaci stavebního řízení a odstartoval kolotoč problémů, který plnil celé léto média.

V září přišla pro Piráty další rána v podobě krajských voleb. Strana obhajovala 99 mandátů a skončila na třech. Krátce na to rezignovalo vedení strany včetně předsedy Ivana Bartoše, který stranu s drobnou přestávkou vedl dlouhých patnáct let a stál za pirátským vzestupem do nejvyšších pater politiky. A s odkazem na nezvládnutou digitalizaci ho vzápětí po telefonu odvolal premiér z vlády. Model vyhazovu odstartoval v říjnu odchod Pirátů z vlády (s výjimkou ministra zahraničí, který u Fialy zůstal, ale odešel ze strany).

Popsaný vývoj podle říjnových průzkumů politických preferencí přinesl Pirátům další pokles podpory. Agentura STEM naměřila propad preferencí o dva procentní body na 5,9 procenta a zmiňuje, že na stranu „dopadlo veškeré dění posledních týdnů“ s tím, že na jejich úkor roste hnutí STAN. Podle agentury Kantar klesli Piráti z devíti procent voličské podpory na pět. I druhá zmíněná agentura zmiňuje, že největší část odcházejících voličů zamířila právě ke Starostům (část také k ODS nebo k ANO). Agentura se těch, kteří mění svou preferenci, současně ptá na důvod. „Nejčastěji zmiňují zklamání z vývoje ve straně po odvolání Ivana Bartoše. Vadí jim, že Piráti odešli z vlády. Další uvádí zklamání z digitalizace stavebního řízení nebo obecně ztrátu důvěry,“ doplňují detaily autoři průzkumu.

Piráti museli v této situaci řešit související potíže. Na jedné straně byla nutnost adaptovat se na novou opoziční roli a vyrovnat se s volebními propady a na straně druhé to bylo nezbytné řešit s vedením strany, které je „v demisi“. Nálady ve straně se překotně měnily. Část partaje popisovala jistou euforii a úlevu po odchodu z vlády, část převažující zklamání nad výsledky voleb a část si bez vedení s jasným mandátem připadala v posledních týdnech „zcela bezprizorně“.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc