Kdo nemlel nutrii, ať hodí kamenem. Ředitel ČRo vysvětloval, proč chtěl přivést Jitku Obzinovou
Zaměstnanci řešili s Reném Zavoralem, z jakých důvodů chtěl dosadit do čela veřejnoprávního zpravodajství někdejší šéfku zpráv z Primy
Bouře z minulého týdne ve veřejnoprávním Českém rozhlase měla nyní dohru: generální ředitel René Zavoral se v úterý sešel se zaměstnanci, aby jim vysvětlil, jak a proč ho napadlo přivést na post ředitelky zpravodajství ČRo Jitku Obzinovou. Rozhodnutí zaměstnat bývalou šéfku zpravodajství televize Prima a usvědčenou manipulátorku po masivní petiční zaměstnanecké akci sice minulý pátek přehodnotil, ale novináři, novinářky i další zaměstnanci veřejnoprávního média chtěli znát uvažování generálního ředitele - aby věděli, co mohou v oblasti případných dalších personálních změn čekat do budoucna.
“Nezaznamenal jsem, že by někdo zpochybnil její odbornost a manažerské schopnosti,” prohlásil Zavoral o Obzinové, která podle nahrávky zveřejněné serverem Hlídací pes manipulovala na Primě zpravodajství směrem k vyvolávání strachu z uprchlíků s tím, že kdo z redaktorů to nebude respektovat, nemá na Primě co dělat. „Mluvil jsem s ní a vnímal jsem, že vnímá rozdíly mezi privátním a veřejnoprávním médiem, že si je vědoma, že zastávat hodnoty média veřejné služby je něco jiného,” dodal.
Ve své řeči také zmínil, že je zastánce “dávání druhé šance”, opakovaně sděloval zaměstnancům, že i mezi nimi jsou lidé, kteří druhou šanci dostali. Uvedl případ, kdy někdo vysílal pod vlivem alkoholu a nebyl vyhozen. “Ano, byla to chyba, které se dopustila, a byla to chyba významná a nepřehlédnutelná,” řekl Zavoral o nahrávce porady z Primy, “ale nepovažuji se za dokonalého člověka a v duchu biblického ‚kdo jste bez viny, hoďte kamenem‘ se ptám - nemá dostat člověk, který chyboval, druhou šanci?”
Vnější oponentura
Slova o druhé šanci byla leitmotivem Zavoralova vystoupení: “Ještě neměla průkazku do této budovy a už byla obviněna a popravena a mně se ten způsob nelíbí, protože vím, že jsme mnoha lidem dali druhou šanci. I řada zaměstnanců Českého rozhlasu dostala druhou šanci. Alkohol za mikrofonem - to je kázeňské provinění,” zopakoval generální ředitel.
Nicméně uznal, že situaci podcenil - že měl své rozhodnutí o Obzinové ve funkci vystavit “vnější oponentuře”, nikoliv ho pouze sdělit Radě ČRo a až touto cestou i svým kolegům. A řekl zaměstnancům i to, že právě jejich tlak ho přiměl rozhodnutí o Obzinové přehodnotit. “Věřil jsem, že se to podaří časem odbourat, že čas a profesionální chování ředitelky zpravodajství ukáže, jestli je dobře, nebo špatně ji nominovat,“ uvedl s tím, že věřil v sílu veřejnoprávního rozhlasu a jeho mechanismy. „Nic jako dezinformace by si u nás nikdo nemohl dovolit. A ano, věci jsem přehodnotil, když jsem viděl masivní reakci, kterou jsem v takové síle neočekával.”
Přečtěte si více k tématu
Respekt 51–52/2021: Zaměstnanci Českého rozhlasu vyhráli bitvu o důvěryhodnost vysílání
Nápad přivést Obzinovou zdůvodnil tím, že bude potřeba propouštět, rozhlas potřebuje šetřit, a jak sdělil už v minulosti, půjde o stovky pracovních míst, která zaniknou. Později své vyjádření o stovkách míst z rozhovoru pro Médiář redukoval, když mluvil o 140 pracovních místech. Na jednání rady ČRo minulý týden pak mluvil kvartálně, že za první čtvrtletí roku 2022 půjde o zrušení 30 míst, v úterý na jednání se zaměstnanci mluvil “pololetně” - tedy že za první pololetí příštího roku půjde o 60 zrušených pracovních pozic. Propouštění se dotkne i zpravodajství, a to měla dělat Obzinová. Ředitel upřesnil, že ze zpravodajství by mělo zmizet 40 zaměstnaneckých pozic.
“Řekl jste, že je něco jiného pracovat ve veřejnoprávním a privátním médiu, ale tak to není. I FTV Prima měla dbát na vyváženost a nestrannost,” upozornil Zavorala na pravidla novinářské práce editor ČRo Plus Václav Štefan, mluvčí zaměstnanecké iniciativy kolem petičního dopisu řediteli. “Přirovnejme to k příkladu: na práci, kdy jste potřeboval zredukovat počet pracovních míst, jste chtěl do naší michelinské restaurace najmout kuchařku z fast foodu, která občas mlela do jídla nutrie, protože teď jí věříte, že už to dělat nebude,” řekl generálnímu řediteli.
“Jak bychom naším posluchačům vysvětlili, že jsme objektivní a důvěryhodní, když nás řídí někdo, kdo tohle dělá? Jak chápete, pane řediteli, pravidla žurnalistiky? Jsou pro vás pružná?” ptal se Václav Štefan - a upozornil na informaci týdeníku Respekt, že Jitka Obzinová slouží na Masarykově i Karlově univerzitě při přednáškách na žurnalistice vyučujícím jako odstrašující příklad, jak se práce novináře dělat nemá.
Zásadní otázka padla z úst novinářky Radiožurnálu: ptala se, proč vlastně potřeboval René Zavoral odvolávat stávajícího ředitele zpravodajství Jana Pokorného, kterého zároveň chválí za velmi dobrou práci pro ČRo. Proč si myslí, že Pokorný by se na optimalizaci pracovních míst - je-li nutná - podílet nemohl.
Kde jsou analýzy
Tahle otázka rezonuje v ČRo mezi zaměstnanci už od minulého týdne. To, že část radních ČRo nemá ráda novináře Pokorného a že hladké srpnové zvolení Zavorala na další šestileté období ve funkci mohlo být podmíněno právě požadavkem odvolat Pokorného, je pro zaměstnance nejpravděpodobnějším vysvětlením, proč se celá “akce Obzinová” náhle odehrála. Že šlo o zejména o profesní degradaci Pokorného. “Jsem přesvědčen, že věci, které bolí, se špatně dělají člověku, který tu divizi léta řídil a je vázán i osobními vazbami,” reagoval na to Zavoral, proč měnil kvůli možnému propuštění 40 lidí v příštím roce ředitele zpravodajství.
Předseda odborové organizace Radko Kubičko se pak pozastavil nad tím, že Zavoral v minulosti označil rozhlas za instituci, v níž “není přezaměstnanost”, a dnes není jasné, na základě jaké analýzy určuje redukci pracovních míst. |A otázky na podklady o analýze či auditu, ať už personálním, finanční, s dopady optimalizace do výroby a programu, se na schůzi opakovaly.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Obzinová je (špatný) příklad do hodin žurnalistiky
“Já vám věřím a chci vám věřit, ale chci říct, že mi to dá velkou práci. Věřím, že máte připravenu analýzu, v jakém stavu je ČRo a proč je potřeba, jak říkáte, optimalizovat. Ale moji důvěru ztěžuje, že o té analýze nic nevím,” řekl k tomu Zavoralovi novinář Petr Dudek. René Zavoral nejprve odpověděl zaměstnancům, že má interní analýzu; později řekl, že se na auditu “bude pracovat”. Ředitel očekává, že politici zvýší koncesionářské poplatky, ale nemůže prý čekat rok dva, než se to stane - optimalizaci je nutné zahájit hned.
Se stejnou připomínkou už se Zavoral nedávno setkal i na jednání Rady ČRo. Na základě jakých podkladů se chystá propouštět, se ho ptal už v listopadu Marek Pokorný, jediný radní, který je k Zavoralovi kritický a nehlasuje s ostatními například pro nápady, že by se mělo zvát do vysílání víc lidí “proti Bruselu”.
“Ptal jsem se, jestli má vedení rozhlasu personální audit, jestli existuje analýza dopadů předchozí optimalizace, budoucích dopadů optimalizace do výroby a programu, ale nedostal jsem odpověď. Pochopil jsem, že se to bude řešit za pochodu, že nic takového patrně neexistuje,” potvrdil Respektu radní.
Zástupce v komisi
Z jednání Reného Zavorala se zaměstnanci vyplynulo několik nových věcí: dosluhující ředitel zpravodajství Jan Pokorný zůstane zaměstnán ve zpravodajství, jeho role se vyjasňuje. Funkce ředitele zpravodajství se po něm od ledna dočasně ujme šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan, který se zapsal v rozhlase jako schopný profesionál a spolu s Pokorným vybudovali z Radiožurnálu nejposlouchanější českou stanici; zatím kývl jen na tři měsíce. A bude to on coby dlouholetý šéfredaktor, který tedy začne propouštět od ledna “své” lidi. Otázku bolesti z takových rozhodnutí, která hrála podle Zavorala roli při odvolávání Jana Pokorného, už ředitelství neřeší.
Zavoral také přislíbil na dotaz mluvčího zaměstnanecké iniciativy Václava Štefana, že pokud po třech měsících vypíše výběrové řízení na post ředitele zpravodajství, bude v komisi i zástupce iniciativy. Zaměstnanci ale odcházeli ze setkání rozpačití. Zavoralovu snahu připomínat lidem, že i oni “dělají chyby”, hodnotili jako manipulativní a nehodné srovnání s “chybou” Obzinové, která na přání majitele televize Prima dala příkaz manipulovat zpravodajství.
Alkohol zmínila minulý týden v rozhovoru pro text v aktuálním Respektu i Obzinová. Na dotaz, jaké důsledky vyvodila v roli šéfky zpravodajství poté, co se ve zprávách na Primě objevila vážně pojatá reportáž o nejslavnější fake news, takzvaných chemtrails, tedy bílých čarách za letadly, které jsou podle dezinformátorů jedem vypouštěným neznámými mocnými skupinami na lidstvo, si nemohla vzpomenout.
“Byla jsem tam v tu dobu ve funkci teprve chvíli a s tou reportáží jsem neměla nic společného, viděla jsem ji až ve vysílání. Brala jsem to tak, že ten editor tomu asi věří. A jestli jsem ho potrestala? To už nevím, jednoho editora jsem po nějaké době propustila, protože pil v pracovní době rum, ale jestli to byl tenhle, to už nevím,” uvedla.
“Zástupci iniciativy považují vysvětlení generálního ředitele za nedostatečné a kladou si dál otázku, z jakého důvodu chtěl usvědčenou manipulátorku v čele zpravodajství, neuznal pochybení a celou věc označil za nepříjemnou manažerskou zkušenost,” zaznělo v prohlášení, které skupina následně vydala po schůzi s ředitelem ústy svého mluvčího Václava Štefana. “Dál platí, že #nebudeme zticha.”
Protestní dopis proti příchodu Jitky Obzinové minulý týden podepsalo 82 procent zaměstnanců Radiožurnálu, 97 procent zaměstnanců stanice ČRo Plus, 100 procent zaměstnanců zahraniční redakce, 94 procent domácí redakce a 88 procent zaměstnanců serveru iRozhlas.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.