0:00
0:00
27. 1. 20223 minuty

Profesionál a omluva. Novým šéfem policie se stane Martin Vondrášek

Generála musí ještě potvrdit ministr vnitra a vláda, ale jiný favorit není

Podle informací Respektu doporučila poradní komise ministru vnitra Vítu Rakušanovi jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezídia Martina Vondráška. Komise moc na výběr neměla, do tzv. nabídkového řízení se přihlásil jen generál Vondrášek a jeho kariérní CV má takové parametry, že komise neměla šanci ho odmítnout. Teď je na tahu ministr Rakušan. Respektu sdělil zatím jen to, že doporučení zváží. Ale ani on na výběr moc nemá.

Zákon, podle kterého se vybírá policejní prezident, nepřipouští příliš velkou soutěž. V posledních letech se stalo v podstatě běžnou záležitostí, že se do klání o post policejního šéfa pustila jen persona, u níž bylo vysoce pravděpodobné, že uspěje. Další možní kandidáti drželi basu, nikdo nechtěl zápolit s možným budoucím šéfem, a tak si to u něj rozházet. Někdy se sice našel protivník, ale od počátku se vědělo, že nemá prakticky žádnou šanci. Možná by to chtělo úpravu zákona, ovšem to je debata na jiný článek o uzavřenosti policejního prostředí.

↓ INZERCE

Martin Vondrášek je policejním náměstkem už sedmým rokem a zažil čtyři policejní prezidenty. Za tu dobu měl možnost poznat zblízka politické půtky o jmenování šéfa policie, pokusy o tlaky na ně i selhávání policejních prezidentů, kteří si zadali s politiky. Sledoval to z nejbližší možné kanceláře a to ho určitě poučilo. Bývá sice spojován s ODS a s řadou lidí z této strany se skutečně aspoň trochu zná; byl také chvíli podřízeným Martina Červíčka, dnes úspěšného politika ODS.

Ale nic z toho jej nediskvalifikuje. Martin Vondrášek zná zblízka nejen hrozbu politických tlaků, ale také odpor uvnitř naprosto podstatné části policie vůči nim. Ví, že ho případné politikaření může stát ztrátu osobní i profesní prestiže - a podle všech informací i osobní zkušenosti autora těchto řádků mu na dobrém jménu hodně záleží. Už jednou zažil výhrady od sboru (přesněji jeho zdravé části, k níž chce patřit).

Bylo to před pěti lety. Jako policejní náměstek pro pořádkovou policii měl velký podíl na tvrdém přístupu policie k demonstrantům, kteří v roce 2016 přišli připomenout čínskému prezidentu Si Ting Pchingovi pozvanému Milošem Zemanem, že jeho země nedodržuje lidská práva a okupuje Tibet. Už i Ústavní soud konstatoval a pražský městský soud definitivně stvrdil, že minimálně část tehdejších policejních manévrů byla za hranou a odporovala zákonným mantinelům policejních operací.

To mu pak vyčítala řada podřízených i média a bude mu to jistě připomenuto,  pokud se skutečně – a tato pravděpodobnost se blíží jistotě – stane policejním prezidentem. Možná by nebylo špatné, kdyby se na počátku této funkce za policejní protizákonnost – aspoň za tu uznanou soudem – nějak vkusně omluvil. Asi by se dala z jeho tehdejšího angažmá udělat jistá překážka v jeho nové kariéře, ale Vondrášek je na druhou stranu profesionál a v malém houfu těch, kteří by se podle zákona mohli stát policejním prezidentem, docela vyčnívá odborností, nadhledem i znalostí sboru a specifik policejního myšlení.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].