Jak Válek zapomněl na covid
Ministr zdravotnictví musel vědět, že v čase podzimních voleb se část obyvatel ocitne v izolaci
Pokud máte covid, nechoďte volbám. Tak komentoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) fakt, že v Česku s blížícím se podzimem opět narůstá počet nakažených a že se v izolaci momentálně nachází přes deset tisíc lidí starších osmnácti let. Válkův výrok vzbudil nejrůznější reakce - a mezi nimi i otázku, jestli se Fialova vláda a její ministr zdravotnictví nechová stejným způsobem, který titíž politici kritizovali za vlády expremiéra Babiše, ale i ta – sice pod tlakem – nakonec ustoupila a volby lidem v izolaci umožnila.
Jistě, na konci září jde o jiný druh voleb a hledat celostátní řešení nedává takový smysl jako ve sněmovních volbách konaných minulý podzim. Není to ani tak lehké, protože v každé obci jsou rozdílné volební lístky s jinými kandidáty. I kdyby Válek takové řešení chtěl na lokální úrovni iniciovat, je možné, že by ho někteří starostové obcí neposlechli. A stejně tak platí, že v případech ohrožení veřejného zdraví - což covid-19 jako infekční onemocnění umí způsobit, jak jsme viděli v minulých měsících a letech - je možné omezit ústavou zaručené právo volit. Ani jedno ale neznamená, že by měl ministr odbýt situaci pouze tím, že lidé nemají chodit k volbám, ve kterých si volí své zástupce.
Dnešní vládní politici - a Válek mezi nimi - u voleb do Poslanecké sněmovny i dříve v krajských volbách volali po tom, aby vláda Andreje Babiše zajistila všem „ústavní právo volit“. Válek ovšem ani nepřipouští, že nějaké řešení může existovat. Přitom by pravděpodobně mohlo, kdyby se o to zasadili nižší úrovně než stát. Podobně jako loni, kdy při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky asi 1200 voličů, kteří byli karanténě kvůli koronaviru, a k tomu se přidalo 1600 voličů, kteří - díky možnostem, jež dával nouzový stav, potažmo pandemická pohotovost - odvolili z auta, ačkoliv byli v izolaci. To vyřešilo problém s tím, že voliči v izolaci podle zákona nemůžou do volebních místností a ani k nim nemůže komise s přenosnou urnou.
Přečtěte si více k tématu
Čtěte také: Felix Holzmann proti broučkům
Na základě dostupných informací se však zdá, že Válek se o žádné takové řešení ani nepokusil. Jako ministr zdravotnictví přitom musel vědět, že na podzim se část obyvatel ocitne kvůli covidu v izolaci, a měl se za to zasadit. Ministerstvo vnitra tak sice sice v první polovině roku vypracovalo návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování, ale nevešel v platnost; vláda ho bez vysvětlení shodila ze stolu. Ostatně zrušila i veškerá opatření související s covidem, i když sám Válek na konferenci České lékařské komory nešetřil výroky typu, že lékaři popírající existenci covidu-19 jsou podobní popíračům holocaustu a koncentračních táborů.
V reakci na veřejnou kritiku už Válek slíbil, že „systémová změna“, která by umožnila, aby lidé v izolaci mohli volit, se stihne do prezidentských voleb. Ale jak už víme i z energetické krize, „systémová změna“ by se měla týkat i celé komunikace a sjednocení postojů kabinetu. Je to první krok k tomu, aby vůdci opozice Andrej Babiš nebo Tomio Okamura nemohli dál bodovat s tvrzením, že Fialově vládě na běžných lidech nezáleží. Těžko se taková prohlášení vyvracejí, když pak ministr vnitra a dřívější starosta Kolína Vít Rakušan v České televizi hájil Válka s tím, že hlas deseti tisíc lidí v izolaci „nebude mít nějaký vliv, protože ve středně velkých městech je volební účast nějakých 40 procent“.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].