Je možné, že už to vláda vzdala?
Výroky a kroky Babišova kabinetu naplňují obraz naprosté rezignace
Na začátku února ministr zdravotnictví veřejně prohlásil, že protiepidemiologická opatření v Česku nefungují a lidé se mají o sebe postarat sami. Mnozí považovali tento výrok za důsledek pracovního přetížení nebo komunikační nešikovnosti. Nedával totiž smysl. Pokud stávající vládní opatření nefungují, je třeba přijmout jiná, přísnější, protože lidé se o sebe sami postarat v mnoha případech nemohou. To vylučuje povaha onemocnění covid-19.
Teď jsme o tři týdny dál. Vláda žádná razantní opatření nepřijala a lidé se o sebe sami postarat nedokázali. Výsledkem je téměř zaplnění nemocnic. V úterý to potvrdil i náměstek ministra Jana Blatného Vladimír Černý, který na tiskové konferenci prohlásil, že “kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se blíží absolutnímu vyčerpání”.
Během posledního roku nepředváděli naši vládní reprezentanti excelentní výkony, ale člověk má pořád tendenci věřit jejich kompetentnosti a dobrým úmyslům. To znamená, že pokud stojíme před vyčerpáním kapacity nemocniční péče, bude vláda tomuto vyčerpání čelit. Například tím, že zavře továrny a výrazně omezí pohyb lidí.
Nic takového se ale zatím nestalo a vláda ani nenařídila povinné, přísně vymáhané testy v továrnách. Jediné, co se skutečně děje, je to, že se “blížíme” katastrofě. Jak může vypadat, známe z loňska z New Yorku nebo severoitalského Bergama.
Přečtěte si více k tématu
Respekt 8/2021: Česku dochází dech
Přitom v pondělí vláda jednala a měla možnost k zavření ekonomiky po vzoru loňského jara sáhnout. Nesáhla a pouze přijala drobná opatření, jako jsou povinné respirátory v obchodech a hromadné dopravě. To znamená, že k “absolutnímu vyčerpání kapacit dojde”. S tím evidentně počítá i ministr Blatný. Na konci minulého týdne totiž prohlásil, že k drastickému přitvrzení dojde, až padnou nemocnice.
Přitom by to mělo být naopak — razantní opatření by se měla přijímat včas a předem právě proto, aby nemocnice nepadly. Tak nám to přece vláda po celý uplynulý rok říkala. Teď najednou víceméně nečinně přihlíží, jak se země řítí do katastrofy. Citovaný náměstek Černý dokonce prohlásil, že to je “katastrofa jako jakákoliv jiná a nikdo za ni nenese vinu”.
Pokud tohle říká jeden z nejvyšších manažerů obrany proti téhle katastrofě, měli bychom si vyjasnit základní pojmy. Za existenci viru jistě Blatný, Černý, a dokonce ani Babiš nemohou, za katastrofu v podobě přeplněných nemocnic ovšem vinu nesou. Měli totiž všechny potřebné mocenské nástroje, aby rozhodovali. A jestli jim nějaké chyběly, měli si o ně říct.
Proč teď vláda tragickému vývoji téměř nečinně přihlíží? Je skutečně naprosto nekompetentní? Ztratila motivaci a je jí všechno jedno? Nebo snad naplňuje nějaký promyšlený plán řízeného promořování? To je klíčová otázka pro všechny, kteří přežijí.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].