0:00
0:00
22. 12. 20204 minuty

Česko je opět „best in covid“

Vláda se nedokáže poučit z vlastních chyb, zemi zavírá pozdě

Pes je velmi chytré zvíře. Dokáže si osvojit stovky slov i gest a poučí se z různých situací. Kdybychom ho v říjnu párkrát vyhnali z gauče, i v prosinci si určitě bude pamatovat, že tenhle pelech má zapovězen. Česká vláda se bohužel poučit nedokáže.

Když po dlouhém váhání přesunula zemi 18. prosince do čtvrtého stupně rizika (s výjimkami), její PES už vesele skotačil v pětce. A kabinet se ho vůbec nesnaží dohonit. Zkušenosti z podzimu přitom jasně říkají, že je to hazard, který hodně lidí v téhle zemi odnese. Čísla jsou totiž opět katastrofální.

↓ INZERCE

Podle informací serveru Ourworldindata.org se Česko co do počtu nových případů za poslední týden prakticky vyrovnalo Spojeným státům, o nichž se mluví jako o nejpostiženější zemi světa. Což také znamená, že jsme na tom mnohem hůře než Británie, Německo, Rakousko, Francie nebo Rusko, tedy státy, které ve zpravodajství běžně figurují jako velmi vážně zasažené.

Velká část Anglie se přitom totálně uzavřela, platí zákaz styků mezi rodinami a opatření zpřísňují i v dalších oblastech Británie. „Mnoho nejrušnějších tříd a náměstí Německa nikdy nebylo krátce před Vánoci tak prázdných,“ píše zpravodajství Deutsche Welle o situaci u našich západních sousedů, kde jsou obchody, školy, restaurace nebo třeba kadeřnictví a sjezdovky zavřené nejméně do 10. ledna. Podobně to vypadá ve Francii, kde bude uzávěra trvat ještě nejméně o deset dní déle. Řecko, Itálie, Španělsko, Belgie; všude platí nějaká forma přísného lockdownu.

Česko si naopak dál dopřává mejdan. Ulice jsou plné lidí, obchody jedou naplno, roušky pod nosem či na bradě jsou stále běžným jevem, policie zůstává neviditelná. Lhostejno, zda vláda ve středu rozhodne, že země přejde do pátého stupně 25. nebo až 27. prosince. (Komentář vznikl v úterý, před rozhodnutím vlády. Nyní už je známo, že země přejde do pátého stupně v neděli 27. prosince, pozn. red.) Kdyby kabinet respektoval vlastní pravidla, muselo by se to stát už v pondělí, jakkoliv je to před svátky bolestné rozhodnutí. Jenže nestalo: v září to „nešlo“ kvůli volbám, teď patrně kvůli Vánocům.

Podivné jsou také argumenty, kterými vláda váhání ospravedlňuje. Situace v nemocnicích je zatím příznivá, opakuje ministr zdravotnictví Jan Blatný za přikyvování premiéra Andreje Babiše. Neviděli jsme náhodou v říjnu a listopadu, jak rychle se to může – a nutně musí - změnit? Jindy zase ministr Blatný argumentuje vyšším počtem testů. Jenže antigenní testy se do rizikového skóre zatím nepočítají, vymlouvat se na ně tedy nelze.

Navíc v některých oblastech země je prý 17 procent antigenních testů pozitivních, což je šokující číslo – připomeňme, že jde o většinou o lidi, kteří nemají jiný důvod se jít nechat otestovat, než ten, že chtějí chránit příbuzné. Žádné příznaky, žádný rizikový kontakt. Když se testovali učitelé, pohyboval se počet pozitivních záchytů kolem čtyř či pěti procent. Epidemie se zřejmě opět rozjíždí podstatně víc, než vidíme v číslech.

Vláda by měla občanům otevřeně říci: „Rozhodli jsme se vám dopřát vánoční nákupy a relativně normální Vánoce. Zaplatíme za to jako společnost tím, že zbytečně naroste počet mrtvých, a navíc to znovu odnesou už teď strašně vyčerpaní zdravotníci. České zdravotnictví je ale robustní, zvládne i velké vlny nakažených a my jako vláda s touhle kartou budeme prostě hrát dál.“

Chápeme, že ministr Blatný je ve složité situaci a nerozhoduje sám, ale někdy je potřeba praštit pěstí do stolu. Ostatně už teď je pro něj rozdělení rolí ve vládě nedůstojné: zatímco on vysvětluje složité a nepopulární věci, premiér vedle něj hraje na tiskových konferencích roli toho, kdo nám díky manažerským schopnostem zajistí hladký průběh očkování. Když se to ovšem nebude dařit, hodí bez uzardění znovu vinu na někoho jiného.

Mimochodem, podle dalšího serveru přinášejícího data o pandemii – Worldometers.info/coronavirus – jsme co celkového počtu nakažených za celou dobu trvání covidu v podstatě nejpostiženější zemí světa my, nikoliv Spojené státy. Před námi je jen několik menších zemí jako Andorra, San Marino nebo Černá hora, USA zaujímají v přepočtu na počet obyvatel pozici o dvě příčky níže než Česko. Best in Covid!


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].