0:00
0:00
21. 3. 20224 minuty

Babiš na Hrad, nebo do tepláků?

Favorit boje o prezidenta dostane šanci prokázat svoji nevinu před soudem

“Dneškem se jen potvrdilo, že jde o vykonstruovaný politický proces proti mé osobě,” napsal Andrej Babiš v pondělí na Facebook v reakci na rozhodnutí státního zástupce podat žalobu v případu Čapího hnízda.

Viděno střízlivě, dneškem se potvrdily poněkud jiné věci. Hlavně to, že řešení kauzy, která formovala posledních šest let českou politiku, se vleče trestuhodně dlouho. A také že se nakonec o Babišově vině a nevině rozhodne tam, kde se rozhodnout má, tedy u soudu. To je v tuto chvíli asi jediná dobrá zpráva.

↓ INZERCE

Člověk asi nemusí být kovaným právníkem, aby si nad tím, co před patnácti lety Andrej Babiš udělal, nervózně poposednul. V rámci svého holdingu vytvořil Babiš firmu, která kvůli chystané rekonstrukci farmy Čapí hnízdo Evropskou unii požádala o padesátimilionovou dotaci z peněz určených malým firmám. Po svém vstupu do politiky Babiš zřejmě tušil, že by mohlo jít o trik za hranou zákona, a ještě v roce 2013 tvrdil, že s Čapím hnízdem nemá nic společného a neví, komu patří. V listopadu 2015 padlo trestní oznámení kvůli možnému podvodu a Babiš před volbami oznámil, že akcie Čapího hnízda byly sice jeho, ale včas je převedl na své děti.

Pokud jde o veřejné mínění, propadl Babiš poměrně rychle. Novináři kauzu detailně popsali a Babiš měl trvalý problém prokázat svoji politickou legitimitu. Navíc se podivné čachry s majetkem, podezřelá žádost o dotaci určenou na zcela jiné účely a opakované lži tak málo slučovaly s jeho snahou stát se premiérem, že velká část opozice odmítla s ANO po volbách v roce 2017 jednat o sestavení vlády. Zřejmě žádný premiér proto nevstupoval do úřadu pod tlakem tak výrazné kritiky jako právě Babiš.

Zdálo se neúnosné, aby podezřelá dotační kauza neprošla testem soudního řízení.  Státní zastupitelství v Praze však mělo jiný názor a v září 2019 trestní stíhání zastavilo. O dva měsíce později pak nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman využil své pravomoci a stíhání Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové obnovil.

Zakročí Zeman?

Čapí hnízdo není politická kauza, v tom ať Andrej Babiš nikoho neohlupuje. Je to ovšem kauza s politickým podtextem, protože jej tam sám majitel Agrofertu dodal. Navzdory trestnímu stíhání se nechal jmenovat premiérem a opakovaně kandidoval do parlamentu.

Pokud tedy Poslanecká sněmovna v různém složení třikrát rozhodovala o jeho vydání, není to pro český stát nic k chlubení (trestní kauzy mají probíhat srozumitelně rychle). Jestli to ale vyžadovaly procesní okolnosti, nedalo se nic jiného dělat. Ještě větší rozpaky vyvolávala práce státního zástupce Jaroslava Šarocha, který případ vracel policii a dlouho váhal s rozhodnutím.

Jaroslav Šaroch Autor: Profimedia

Nic z toho však není důvod, abychom s Babišem sdíleli jeho roztrpčení. Kauza podezřelé dotace je vzhledem k jeho politickému angažmá tak závažná, že se ve veřejném zájmu má srozumitelně dokončit. Přitom nikde jinde nemůže šéf ANO a pravděpodobný kandidát na prezidenta dokázat svoji nevinu než u soudu. K němu teď případ směřuje, tak ať si tedy nestěžuje.

Ale chápeme, že právě vzhledem k boji o Pražský hrad jde o nepříjemnou komplikaci. Zvolit si prezidentem osobu, která u soudu bojuje o to, že není mnohamiliónový podvodník, by byla skutečně rarita. (Zvlášť v čase, kdy nám jeden pán na Ukrajině už delší čas naznačuje, jak má skutečný prezident vypadat.)

Je tu samozřejmě ještě Miloš Zeman, který může expremiérovi udělit milost. V takovém případě by si ale Babiš nesl podezření z podvodu s sebou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].