0:00
0:00
7. 12. 20214 minuty

V případu Čapí hnízdo se víc čeká, než „maká“

Verdikt o možném dotačním podvodu je v nedohlednu

Byl podpis Andreje Babiše juniora na smlouvě, kterou před čtrnácti lety nabyl akcie Čapího hnízda, pravý - nebo ho někdo zfalšoval? Babiš mladší při letošní podzimní svědecké výpovědi tvrdil, že tehdy nic nepodepsal a ani nemohl, protože byl na studiích v USA; o akciích prý nic nevěděl a něco podepisoval až v roce 2011, ale neví co. Pokud by byla pravda, co říká, falšování podpisu kýmkoli by přitížilo jeho otci, který je vyšetřován a byl obviněn za zorganizování podvodu, při němž získala firma Čapí hnízdo neoprávněně 50 milionů korun. Převod akcií na Babiše mladšího byl součástí údajného podvodu.

Státní zástupce Jaroslav Šaroch výpovědi Andreje Babiše mladšího uvěřil a měla se stát součástí dalších úkonů při vyšetřování. Jenže jeho nadřízení si tak jistí nebyli. Andrej Babiš mladší není vzhledem ke zdravotním posudkům nejspolehlivějším svědkem, proto Šarochovi nařídili, aby nechal pravost podpisu ověřit. Tento týden by měl znalec dodat posudek. Pokud je podpis pravý, stane se výpověď Andreje Babiše mladšího proti svému otci naprosto nedůvěryhodná, pokud naopak podpis někdo zfalšoval, bude mít otec Babiš opravdu velký problém.

↓ INZERCE

Zmiňovaná zjišťování zabrala Šarochovi zhruba půl roku práce, což je i z pohledu laika hodně. Je pravda, že mu to Andrej Babiš mladší, který se na jaře poskytnutí svědecké výpovědi hlasitě dožadoval, příliš neulehčil. Krátce po výpovědi se vrátil do Švýcarska, odkud rozesílal nesrozumitelné tweety včetně poznámky, že „Češi jsou genetický odpad“ - a několik týdnů trvalo, než znalci poskytl podpis k posouzení.

Právě v úterý se začne poslanecký imunitní a mandátový výbor zabývat Šarochovou žádostí o vydání Babiše otce ke stíhání. Andrej Babiš byl vydán ke stíhání už dvěma předešlými sněmovnami, ale teď bude vyřizování žádosti trvat o něco déle. Členové výboru si vyžádali spis o téměř čtyřiceti tisících stran a budou ho studovat. Ke spisu bude přitom omezený přístup v jedné hlídané místnosti a poslanci si nesmí pořizovat žádné záznamy. Chtějí vše prostudovat a dát doporučení poslaneckému plénu do konce roku. V lednu by pak mohla o vydání Babiše rozhodovat celá sněmovna.

Čapí hnízdo Autor: Milan Jaroš

Co se stane dál, to se dá jen odhadovat. Policie už v květnu poslala Šarochovi spis s návrhem žaloby. Pak se ale přihlásil právě AB mladší a ještě jeden svědek. Šaroch s jejich výslechy otálel, evidentně se mu nechtělo do podání žaloby (nebo odložení věci) ještě před říjnovými parlamentními volbami. Byl za to pokárán, ale i teď se věc protahuje. Dá se očekávat, že Šaroch po tom všem pošle věc k soudu, ovšem případ je komplikovaný. Vztahují se na něj evropské zákony a předpisy, vše se začalo odehrávat skoro před patnácti lety, rozhodování nebude jednoduché - a pokud by se Šaroch přece jen rozhodl věc odložit, neměl by o tom rozhodnout sám.

V každém případě, když to půjde dobře a státní zástupce podá žalobu někdy v únoru, nemůžeme čekat začátek procesu při rozsáhlosti spisu dříve než na podzim. A to mluvíme o začátku – kdy soud skončí aspoň nepravomocným rozsudkem, není možné odhadnout vůbec. Natož kdy uslyšíme pravomocný verdikt. Případ Čapí hnízdo se prostě táhne, právní pohledy na to, za jakých okolností byla poskytnuta dotace, se rozcházejí – a z obou stran jde o fundované pohledy.

Na počátku kauzy se zdálo, že chamtivý miliardář prostě nechal vyčlenit ze svého holdingu malý podnik, aby na něj mohl získat padesátimilionovou dotaci (tehdy se měnila pravidla přidělování dotací a zvýhodňovaly se malé firmy). Když ji získal, podnik zase do svého holdingu vrátil - a mezitím držel tuto údajně jemu cizí firmu finančně nad vodou tak, že Čapímu hnízdu z firem Agrofertu nepochopitelně zadával reklamy za stamiliony korun.

Nyní se z případu stává monumentální pomník postavený z tápání policie a státních zástupců, nepřehledné pavučiny evropských i českých dotačních předpisů a přílišného politického přecenění trestně právní věci. Pomník, který může nakonec „oslavit“ Andreje Babiše a jeho výmluvy na to, že jde o „kampaň“. Přestože on sám ve věci opakovaně lhal, házel věc na „ostatní“ a porušil ve své obhajobě všemožné nepsané mantinely politické kultury.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].